Lista aktualności Lista aktualności

Pomagamy pszczołom

Z okazji "Światowego Dnia Pszczół'' w Nadleśnictwie Rytel przy Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie założyliśmy łąkę kwietną. Wybór i przygotowanie gruntu to jeden z pierwszych etapów, następnie szereg zabiegów agrotechnicznych i siew nasion około osiemdziesięciu gatunków kwiatów jednorocznych i wieloletnich. Nasiona roślin miododajnych i turzyc zebrane były ze słabych siedlisk i zostały przeznaczone na tereny suche. Po wykonanym zasiewie, zawałowaniu gleby, sprzyjający wiosenny deszczyk po kilkunastu dniach przyczynił się do skiełkowania nasion i powstania widocznych pierwszych efektów łąki kwietnej.

Sadzimy  coraz więcej gatunków drzew i krzewów nektarodajnych. We współpracy z Klubem Gaja nadleśnictwo zawarło porozumienie i przeprowadziliśmy wiosną dwie akcje sadzenia gatunków biocenotycznych w leśnictwie Krojanty. W pierwszej akcji były to dzikie grusze i jabłonie w ilości 3700 sztuk. Natomiast drugim razem posadziliśmy czereśnie, śliwy i lipy w ilości 3000 sztuk.

Miejsca rozmieszczenia drzew i krzewów to tereny uprzątnięte po nawałnicy z 2017 roku. Powierzchnie te ogrodzono siatką i zabezpieczono sadzonki przed zwierzyną leśną. Stanowią one tzw. ogniska biocenotyczne, które wpływają korzystnie na zwiększanie różnorodności biologicznej.

Działamy, aby poprawić warunki bytowania i środowiska tak ważnych zapylaczy jakimi są pszczoły. Stworzyliśmy nowe miejsca i możliwości wykonując barcie podkreślając w ten sposób rolę pszczół w życiu człowieka i ich znaczenie w przyrodzie. Przy powstałym w ubiegłym roku ogrodzie drzew i krzewów owocowych w Klosnowie wcześniej zbudowaliśmy hotele dla dzikich zapylaczy. Ponadto we współpracy z Towarzystwem Pszczelniczym w Chojnicach chętnie udostępniamy tereny leśne dla pszczelarzy, którzy chcą swoje ule ustawić w kompleksach leśnych lub bezpośrednim sąsiedztwie.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Orzłowski