Asset Publisher Asset Publisher

Przywracamy las po klęsce

Miniony 2019 rok był czasem wytężonej pracy, nie tylko pracowników Nadleśnictwa Rytel ale i Zakładów Usług Leśnych pracujących na rzecz przywracania lasów po nawałnicy z sierpnia 2017 roku. Przypomnijmy, że wskutek silnie wiejącego wiatru o prędkości około 150 km/h zostało zniszczonych i mocno uszkodzonych ponad 60% naszych lasów. Blisko 5300 ha powierzchni lasów zostało doszczętnie połamanych i wywróconych. Przez cały miniony czas trwały intensywne prace uprzątania terenów leśnych. Pozyskiwano połamane drewno, uprzątano powierzchnię z karp i pozostałości zrębowych, rozdrabniano biomasę, usuwano inwazyjną czeremchę, prowadzono orki zrębów oraz przygotowywano powierzchnię do nowych nasadzeń.

Zainteresowanie naszymi działaniami było ogromne. Odwiedziło nas dużo zaciekawionych osób, różnych grup społecznych oraz leśników z całej Polski. Chcieli się oni zapoznać się z naszą sytuacją spowodowaną huraganem stulecia. Odbyło się wiele różnych wydarzeń i akcji edukacyjnych społecznego sadzenia lasu np.: Nie ma lipy w Rytlu, Jedno dziecko - jedno drzewo, #sadziMY las, którą zainicjował Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. Przy odnowieniach pracowała: Administracja państwowa i samorządowa, żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Straży Granicznej, harcerze, studenci, członkowie LOP, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi, strażacy oraz społecznicy.

Sadziliśmy różne gatunki drzew tj. sosna, dąb, buk, lipa, klon, grab, olcha i wiele innych dostosowując je do możliwości siedlisk, mając na względzie, że w przyszłości wyrosną z nich piękne, różnorodne lasy. Każda powierzchnia leśna różni się lokalnymi warunkami, wymaga każdorazowo rozpoznania, indywidualnego potraktowania, tak by maksymalnie zachować cenne, istniejące elementy przyrodnicze. Prace odnowieniowe trwały ze względu na sprzyjające warunki pogodowe niemal do połowy grudnia. W 2019 roku łącznie posadziliśmy w Nadleśnictwie Rytel ponad 7 ml. 400 tys. sztuk sadzonek na powierzchni ok. 1200 ha. Przygotowano wyprzedzająco glebę na 2020 rok pod odnowienia i dolesianie luk, w tym odnowienia naturalne na powierzchni 820 ha.

Dziękujemy leśnikom z innych trzydziestu nadleśnictw za pomoc i udostępnienie nam tak dużych ilości materiału sadzeniowego. Darzymy szacunkiem firmy, które pracowały i dalej  pracują przy uprzątaniu i zagospodarowaniu terenu Nadleśnictwa Rytel. Cieszymy się, że dzięki podjętym wspólnym działaniom realizujemy odpowiedzialną, dalszą odbudowę lasów. Dzięki temu przywracamy naturalne piękno naszych ekosystemów leśnych. Odtworzenie lasu na całym terenie wymaga czasu i cierpliwości. Z przyjemnością informujemy, że zostały odwołane we wszystkich naszych leśnictwach zakazy wstępu do lasu i udostępniono je społeczeństwu. Chętnych zapraszamy do odwiedzania terenów leśnych, naszej wieży widokowej usytuowanej przy drodze krajowej nr 22, zachęcamy do spacerów po leśnych duktach a także na wiosenne kolejne akcje wspólnego sadzenia lasu.