Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzątanie Świata 2023

Sprzątanie Świata 2023

W dniu „Sprzątania Świata” na prośbę nauczycieli SP w Męcikale oraz ZS w Rytlu, z młodzieżą z obydwu szkół zorganizowaliśmy akcję zbierania śmieci w lasach i otoczeniu, w którym mieszkamy. Na początku akcji pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili pogadankę na temat wpływu zaśmiecania na środowisko. Omówione zostały także zasady bhp, których należy przestrzegać podczas akcji. Trzeba przyznać, że zbieranie czyichś śmieci należy nie tylko do bardzo przykrego zajęcia, ale może być także niebezpieczne.

Śmieci w lesie, przy drogach, w parkach i na ulicach, to dewastacja krajobrazu, świadectwo niechlujstwa i braku wyobraźni obywateli, a także śmiercionośna pułapka dla zwierząt, szczególnie ptaków i owadów, jak również trucizna dla gleby i roślinności. To także swego rodzaju certyfikat naszej kultury i poszanowania przyrody.

Czy akcja „Sprzątania Świata” przynosi jakieś korzyści? Najważniejszą z pewnością jest to, że uprzątnęliśmy kawałek swojego otoczenia. A w dłuższej perspektywie? Czy skutkować będzie mądrzejszym, bardziej świadomym zachowaniem, chroniącym nasze środowisko przed obecnością śmieci? Jak zaszczepić młodym ludziom właściwe postępowanie z odpadami, przede wszystkim aby wytwarzać ich jak najmniej, segregować i wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych w celu ponownego wykorzystania?

Niech nasze codzienne wybory i zachowania prowadzą do tego, by nie było konieczności organizowania kolejnych akcji „Sprzątania Świata”.

Dziękując szkołom za podjęcie inicjatywy, zachęcamy bardzo nauczycieli do systematycznego edukowania swoich wychowanków w tej kwestii. My niezmiennie deklarujemy naszą pomoc i zaangażowanie w tą edukację.