Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
Kolejnym etapem hodowania drzewostanów jest pielęgnowanie upraw. Polega ono na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
Asset Publisher
Sadzenie lasu z KRONOSPANEM
Sadzenie lasu z KRONOSPANEM
W sobotę 12 kwietnia br. odbyła się kolejna akcja sadzenia lasu GROW, która organizowana jest pod patronatem Fundacji Kronospan.
W tegorocznej edycji, w Nadleśnictwie Rytel udział wzięło około sto osób, pracowników firmy KB Sp.z o.o w Rytlu oraz członków ich rodzin. Pod hasłem „Zasadźmy razem przyszłość” posadzone zostało społecznie ponad pół hektara lasu, a KRONOSPAN sfinansował, na potrzeby wiosennego odnawiania lasu w naszym nadleśnictwie, zakup 50 tys. sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów.
Akcja z jednej strony jest wkładem firmy w zachowanie trwałości lasu, z drugiej piknikiem o charakterze ekologicznym i edukacyjnym skierowanym do pracowników zakładu i ich rodzin. W tym roku sadzenie odbyło się na terenie Leśnictwa Powałki, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie Wyłuszczarni nasion w Klosnowie. Lokalizacja wydarzenia była okazją do zapoznania uczestników z obiektami starej i nowej wyłuszczarni oraz technologią pozyskiwania nasion z szyszek naszych podstawowych gatunków drzew iglastych. Obiekt historyczny jak zwykle oczarował zwiedzających rozwiązaniami technicznymi, a także pomysłowością technologiczną projektantów.
Dobre nastroje uczestników wzmocniła dobra pogoda. Można powiedzieć, że po raz kolejny udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.