Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.
Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.
Kolejnym etapem hodowania drzewostanów jest pielęgnowanie upraw. Polega ono na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.
Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.
Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.
Asset Publisher
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion


Szanowni Państwo,
w najbliższy piątek, 16 maja, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - wieczorne zwiedzanie zabytkowej części Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie.
Nasza wyłuszczarnia, wybudowana w 1913 roku, jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie. Przez dekady łuszczono tutaj nasiona takich gatunków jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy daglezja zielona.
Obecnie zabytkowa część wyłuszczarni pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby gospodarki leśnej.
Niedawno zakończyliśmy prace związane z umożliwieniem bezpiecznego udostępnienia budynku wyłuszczarni do zwiedzania. Opracowana została dokumentacja ochrony p.poż. i BHP, zmodernizowana została również instalacja elektryczna i oświetlenie wewnątrz obiektu.
Przed nami kolejne prace dotyczące wystawy prezentującej historię obiektu, jednak już teraz zachęcamy do odwiedzenia z przewodnikiem tego niezwykłego miejsca, gdzie historia spotyka się z techniką i przyrodą.
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie zostanie przeprowadzone w pięciu grupach ok. 20 osobowych (wejścia o 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 oraz o 21:00). Zwiedzanie z przewodnikiem potrwa ok. 30 min. Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę za pomocą formularza elektronicznego.
Zgłoszenie udziału w wydarzeniu oznacza akceptację regulaminu zwiedzania wyłuszczarni nasion oraz potwierdzenie zapoznania się z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony danych osobowych.
Zgłoszenia przyjmujemy do czwartu, 15 maja, do godziny 15:00.
Na pytania odpowiadamy telefonicznie (668 037 699) oraz mailowo (adrian.talaska@torun.lasy.gov.pl).
Do zobaczenia!