Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo to nie tylko łowy, to przede wszystkim gospodarowanie populacjami zwierzyny zgodnie z ochroną przyrody przy współpracy różnych organizacji i osóbfizycznych. To także kultywowanie dobrych tradycji i obyczajów łowieckich, gwara myśliwska, układanie psów myśliwskich, zawody w strzelaniu do rzutków (skeet), gromadzenie zbioru książek o tematyce łowieckiej, sztuka inspirowana lasem i polowaniem, szlachetna sztuka wabienia zwierzyny czy muzyka myśliwska.
Nadleśnictwo Rytel należy do Łowieckiego Rejonu Hodowlanego Nr 1 „Bory Tucholskie Północne”. Gospodarka łowiecka prowadzona jest na podstawie Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych opracowanych na lata 2023-2033 oraz Rocznych Planów Łowieckich. Nadleśnictwo Rytel zatwierdza Roczne Plany Łowieckie dla sześciu obwodów łowieckich, w których nadzoruje prowadzenie gospodarki łowieckiej, pięć z nich to obwody leśne i jeden polny. Obwody łowieckie dzierżawione są przez pięć Kół Łowieckich:
1. Nr 152 „Bór” w Rytlu (obwód nr 285 leśny)
2. Nr 34 „Knieja” w Rytlu (obwód nr 286 leśny)
3. Nr 31 „ Dr J. Łukowicza” w Klosnowie (obwód nr 270 leśny i nr 287 leśny)
4. Nr 55 „Daniel” w Warszawie (obwód nr 288 leśny)
5. Nr 32 „Daniel” w Chojnicach (obwód nr 301 polny).
Wskutek nawałnicy po zagospodarowaniu powierzchni leśnej młodymi uprawami można zaobserwować stopniowy powrót jeleni. W wyniku inwentaryzacji stwierdzono jeleni 368 sztuk, saren 843 sztuk oraz 51 dzików. Istnieje więc uzasadniona obawa, że stany jeleni wpłyną na uszkadzanie nowo posadzonych drzew na uprawach.
Aby temu zapobiec, oprócz zabezpieczania cennych gatunków, zwiększono plan odstrzału jeleni. Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, jenoty, kuny, tchórze, dzikie króliki oraz inne gatunki.
Asset Publisher
Sprzątaliśmy brzeg Jeziora Charzykowskiego
Sprzątaliśmy brzeg Jeziora Charzykowskiego
Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji „Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego” organizowanej przez Zaborski Park Krajobrazowy. W udziale przypadł nam brzeg jeziora od ujścia Jarcewskiej Strugi do HCEE w Funce, który, patrząc od strony jeziora, jest odcinkiem od „Śmierdziela” do „Zaporoża” (źródło: Mapa Toponimiczna Jezior Charzykowskich).
Ten fragment wschodniego brzegu jeziora tworzą głównie podmokłe łąki objęte ochroną w postaci użytków ekologicznych oraz drzewostany na silnie nawodnionych siedliskach z olchą, wierzbą, czeremchą pospolitą i niezwykłymi grupami i kępami wielopiennych, pokręconych szakłaków. Nawiasem mówiąc chronimy te drzewostany jako powierzchnie „referencyjne”, gdzie nie wykonuje się żadnych zabiegów gospodarczych. Litoral jeziora porośnięty jest natomiast szerokim pasem trzcin, „zamieszkałych” między innymi przez bąki, które „pozdrowiły” nas podczas sprzątania swoim niezwykłym głosem.
Radość z przebywania w pięknych okolicznościach przyrody, podczas spektaklu budzącej się wiosny, zakłócił niestety smutek wywołany widokiem śmieci pozostawionych przez tych, którzy z uroków przyrody KORZYSTAJĄ INACZEJ. Na przykładzie sprzątanego rok do roku odcinka brzegu J. Charzykowskiego, z przykrością stwierdzić musimy, że niestety poprawy w kwestii zaśmiecania środowiska zdecydowanie nie widać. Marzy nam się jako leśnikom, aby tego typu akcje, choć szczytne, stały się niepotrzebne za sprawą mądrego, odpowiedzialnego korzystania przez społeczeństwo z naszych niezwykłych naturalnych dóbr – lasów, jezior, rzek.