Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek
Asset Publisher
Sadzenie lasu z KRONOSPANEM
Sadzenie lasu z KRONOSPANEM
W sobotę 12 kwietnia br. odbyła się kolejna akcja sadzenia lasu GROW, która organizowana jest pod patronatem Fundacji Kronospan.
W tegorocznej edycji, w Nadleśnictwie Rytel udział wzięło około sto osób, pracowników firmy KB Sp.z o.o w Rytlu oraz członków ich rodzin. Pod hasłem „Zasadźmy razem przyszłość” posadzone zostało społecznie ponad pół hektara lasu, a KRONOSPAN sfinansował, na potrzeby wiosennego odnawiania lasu w naszym nadleśnictwie, zakup 50 tys. sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów.
Akcja z jednej strony jest wkładem firmy w zachowanie trwałości lasu, z drugiej piknikiem o charakterze ekologicznym i edukacyjnym skierowanym do pracowników zakładu i ich rodzin. W tym roku sadzenie odbyło się na terenie Leśnictwa Powałki, niemal w bezpośrednim sąsiedztwie Wyłuszczarni nasion w Klosnowie. Lokalizacja wydarzenia była okazją do zapoznania uczestników z obiektami starej i nowej wyłuszczarni oraz technologią pozyskiwania nasion z szyszek naszych podstawowych gatunków drzew iglastych. Obiekt historyczny jak zwykle oczarował zwiedzających rozwiązaniami technicznymi, a także pomysłowością technologiczną projektantów.
Dobre nastroje uczestników wzmocniła dobra pogoda. Można powiedzieć, że po raz kolejny udało się połączyć przyjemne z pożytecznym.
Asset Publisher
Dziwne stosy w lesie
Dziwne stosy w lesie
Przechadzając się wiosną po lesie, niejednego zaciekawią zagadkowe konstrukcje z drewna.
Pierwsze miesiące nowego roku to pora, w której leśnicy wykazują szczególną ostrożność na zagrożenie ze strony owadów uszkadzających drzewa. Należą do nich między innymi chrząszcze z rodziny kornikowatych: Cetyniec większy Tomicus piniperda oraz Cetyniec mniejszy Tomicus minor, które wraz ze wzrostem temperatury stają się aktywne.
Skuteczną obroną przed ich nadmierną działalnością jest wykładanie tzw. drzew pułapkowych. Ścięte drzewa, ułożone w stosy wydzielają w wiosennym słońcu intensywny zapach, który wabi owady. W pierwszej kolejności, na pułapki wykorzystuje się tzw. złomy i wywroty - drzewa powalone np. przez silny wiatr.
Miejscem wyłożenia drzew pułapkowych są nasłonecznione fragmenty lasu, w którym spodziewamy się występowania cetyńców. Stosy pułapkowe są co pewien czas sprawdzane pod kątem ich zasiedlenia i stopnia rozwoju owadów. Monitoring pułapek jest kluczowy, gdyż w momencie ich maksymalnego zasiedlenia, ale jeszcze przed wylotem młodych chrząszczy, należy wywieźć je z lasu lub okorować.
Gdy następnym razem zobaczysz podobne stosy drewna w lesie, przyjrzyj się im uważniej. W miejscach gdzie wysypują się jasnobrązowe trocinki znajdują się korytarze cetyńców.
Tekst: Piotr Chybowski