OBIEKTY EDUKACYJNE
Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się trzy obiekty, w których prowadzona jest działalność edukacyjna. Są to wieża widokowa w leśnictwie Młynki, Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie oraz wytyczona w jej sąsiedztwie ścieżka edukacyjna.
W Nadleśnictwie Rytel działalność edukacyjna prowadzona jest głównie w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie, niemniej posiadamy w swojej ofercie unikatowe i ciekawe miejsca, które zasługują na uwagę.
Punkt edukacyjny z wieżą widokową w leśnictwie Młynki
Punkt ten usytuowany jest przy drodze krajowej nr 22, w okolicy skrzyżowania z drogą prowadzącą do siedziby Nadleśnictwa Rytel, dalej w kierunku miejscowości Zapora. Z wieży widokowej znajdującej się na wysokości około 135 m n.p.m. można zobaczyć ogrom zniszczeń dokonanych przez nawałnicę z 11/12 sierpnia 2017 roku. Naprzeciwko wieży, po drugiej stronie drogi krajowej, leśnicy pozostawili obszar ok. 1 ha z nieuprzątniętym drzewostanem, dzięki czemu możliwe będzie obserwowanie przebiegu naturalnej regeneracji lasu po wystąpieniu szkód od wiatru. Przy obiekcie znajduje się miejsce postoju pojazdów oraz tablice edukacyjne informujące o skutkach klęski 100-lecia, udostępnianiu obszarów leśnych po nawałnicy i perspektywach przywrócenia lasu na tym terenie. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok.
Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie
Jest to ciekawy obiekt architektoniczny, w którym zachowały się ponadstuletnie urządzenia służące do wyłuszczania nasion z szyszek drzew leśnych. Wielokondygnacyjny budynek wyłuszczarni wybudowany został w 1913 roku przez Niemców. Jest to też największy taki obiekt w Europie. Ze względu na prace remontowe, aż do odwołania, wyłuszczarnia jest udostępniona do zwiedzania tylko z zewnątrz.
Izba Edukacyjna w Klosnowie
Izba Edukacyjna w Klosnowie znajduje się w budynku wyłuszczarni, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne. Pełna oferta zajęć edukacyjnych prowadzonych w Nadleśnictwie Rytel dostępna jest w zakładce OFERTA EDUKACYJNA.
Na terenie Nadleśnictwa Rytel znajdują się dwie wiaty z przeznaczeniem na ognisko. Pierwsza znajduje się przy Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie, druga naprzeciwko ośrodka wypoczynkowego Mikomania w leśnictwie Funka. Z obu wiat można korzystać we własnym zakresie, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu u pracownika Nadleśnictwa Rytel prowadzącego sprawy z zakresu edukacji leśnej - numery telefonów i adresy e-mail w zakładce Kontakt/Nadleśnictwo.
Asset Publisher
Asset Publisher
Dziwne stosy w lesie
Dziwne stosy w lesie
Przechadzając się wiosną po lesie, niejednego zaciekawią zagadkowe konstrukcje z drewna.
Pierwsze miesiące nowego roku to pora, w której leśnicy wykazują szczególną ostrożność na zagrożenie ze strony owadów uszkadzających drzewa. Należą do nich między innymi chrząszcze z rodziny kornikowatych: Cetyniec większy Tomicus piniperda oraz Cetyniec mniejszy Tomicus minor, które wraz ze wzrostem temperatury stają się aktywne.
Skuteczną obroną przed ich nadmierną działalnością jest wykładanie tzw. drzew pułapkowych. Ścięte drzewa, ułożone w stosy wydzielają w wiosennym słońcu intensywny zapach, który wabi owady. W pierwszej kolejności, na pułapki wykorzystuje się tzw. złomy i wywroty - drzewa powalone np. przez silny wiatr.
Miejscem wyłożenia drzew pułapkowych są nasłonecznione fragmenty lasu, w którym spodziewamy się występowania cetyńców. Stosy pułapkowe są co pewien czas sprawdzane pod kątem ich zasiedlenia i stopnia rozwoju owadów. Monitoring pułapek jest kluczowy, gdyż w momencie ich maksymalnego zasiedlenia, ale jeszcze przed wylotem młodych chrząszczy, należy wywieźć je z lasu lub okorować.
Gdy następnym razem zobaczysz podobne stosy drewna w lesie, przyjrzyj się im uważniej. W miejscach gdzie wysypują się jasnobrązowe trocinki znajdują się korytarze cetyńców.
Tekst: Piotr Chybowski