OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Chojnicko – Tucholski Obszar Chronionego Krajobrazu

położony jest częściowo w granicach Nadleśnictwa, pomiędzy Tucholskim i Zaborskim Parkiem Krajobrazowym, na terenie Równiny Charzykowskiej. Utworzony został na mocy Rozporządzenia Woj. Bydg. nr 9/91 z dnia 14 czerwca 1991 roku. Zajmuje on powierzchnię 15000 ha, z czego na lasy przypada 11136 ha, użytki rolne zajmują 2900 ha, wody 864 ha. Na rezerwaty i pozostałe formy ochrony przyrody przypada 117 ha.  Na terenie nadleśnictwa obszar chronionego krajobrazu zajmuje powierzchnię 2786,31 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Komunikat - zamknięty most

Komunikat - zamknięty most

Nadleśnictwo Rytel informuje, że ze względu na stan techniczny dźwigarów, most konstrukcji drewnianej na cieku Suska Struga na terenie Leśnictwa Kosowa Niwa (w okolicach Grodziska Raciąż-Mrowiniec), został wyłączony z użytkowania dla wszelkich pojazdów mechanicznych,  w tym jednośladowych. Dopuszcza się wyłącznie ruch pieszy w środkowej części mostu. 

Apelujemy o rozwagę, poszanowanie zasad bezpieczeństwa oraz o przestrzeganie wprowadzonego zakazu. Przypominamy, że ignorowanie oznakowania i niszczenie zamontowanych przegród może skutkować odpowiedzialnością prawną.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę.

Nadleśniczy
Nadleśnictwa Rytel
Łukasz Rutkowski


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dziwne stosy w lesie

Dziwne stosy w lesie

Przechadzając się wiosną po lesie, niejednego zaciekawią zagadkowe konstrukcje z drewna.

Pierwsze miesiące nowego roku to pora, w której leśnicy wykazują szczególną ostrożność na zagrożenie ze strony owadów uszkadzających drzewa. Należą do nich między innymi chrząszcze z rodziny kornikowatych: Cetyniec większy Tomicus piniperda oraz Cetyniec mniejszy Tomicus minor, które wraz ze wzrostem temperatury stają się aktywne.

Skuteczną obroną przed ich nadmierną działalnością jest wykładanie  tzw. drzew pułapkowych. Ścięte drzewa, ułożone w stosy wydzielają w wiosennym słońcu intensywny zapach, który wabi owady.  W pierwszej kolejności, na pułapki wykorzystuje się tzw. złomy i wywroty - drzewa powalone np. przez silny wiatr.

Miejscem wyłożenia drzew pułapkowych są nasłonecznione fragmenty lasu, w którym spodziewamy się występowania cetyńców. Stosy pułapkowe są co pewien czas sprawdzane pod kątem ich zasiedlenia i stopnia rozwoju owadów. Monitoring pułapek jest kluczowy, gdyż w momencie ich maksymalnego zasiedlenia, ale jeszcze przed wylotem młodych chrząszczy, należy wywieźć je z lasu lub okorować.

Gdy następnym razem zobaczysz podobne stosy drewna w lesie, przyjrzyj się im uważniej. W miejscach gdzie wysypują się jasnobrązowe trocinki znajdują się korytarze cetyńców.

Tekst: Piotr Chybowski