OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Chojnicko – Tucholski Obszar Chronionego Krajobrazu

położony jest częściowo w granicach Nadleśnictwa, pomiędzy Tucholskim i Zaborskim Parkiem Krajobrazowym, na terenie Równiny Charzykowskiej. Utworzony został na mocy Rozporządzenia Woj. Bydg. nr 9/91 z dnia 14 czerwca 1991 roku. Zajmuje on powierzchnię 15000 ha, z czego na lasy przypada 11136 ha, użytki rolne zajmują 2900 ha, wody 864 ha. Na rezerwaty i pozostałe formy ochrony przyrody przypada 117 ha.  Na terenie nadleśnictwa obszar chronionego krajobrazu zajmuje powierzchnię 2786,31 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzątaliśmy brzeg Jeziora Charzykowskiego

Sprzątaliśmy brzeg Jeziora Charzykowskiego

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji „Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego” organizowanej przez Zaborski Park Krajobrazowy. W udziale przypadł nam brzeg jeziora od ujścia Jarcewskiej Strugi do HCEE w Funce, który, patrząc od strony jeziora, jest odcinkiem od „Śmierdziela” do „Zaporoża” (źródło: Mapa Toponimiczna Jezior Charzykowskich).

Ten fragment wschodniego brzegu jeziora tworzą głównie podmokłe łąki objęte ochroną w postaci użytków ekologicznych oraz drzewostany na silnie nawodnionych siedliskach z olchą, wierzbą, czeremchą pospolitą i niezwykłymi grupami i kępami wielopiennych, pokręconych szakłaków. Nawiasem mówiąc chronimy te drzewostany jako powierzchnie „referencyjne”, gdzie nie wykonuje się żadnych zabiegów gospodarczych. Litoral jeziora porośnięty jest natomiast szerokim pasem trzcin, „zamieszkałych” między innymi przez bąki, które „pozdrowiły” nas podczas sprzątania swoim niezwykłym głosem.

Radość z przebywania w pięknych okolicznościach przyrody, podczas spektaklu budzącej się wiosny, zakłócił niestety smutek wywołany widokiem śmieci pozostawionych przez tych, którzy z uroków przyrody KORZYSTAJĄ INACZEJ. Na przykładzie sprzątanego rok do roku odcinka brzegu J. Charzykowskiego, z przykrością stwierdzić musimy, że niestety poprawy w kwestii zaśmiecania środowiska zdecydowanie nie widać. Marzy nam się jako leśnikom, aby tego typu akcje, choć szczytne, stały się niepotrzebne za sprawą mądrego, odpowiedzialnego korzystania przez społeczeństwo z naszych niezwykłych naturalnych dóbr – lasów, jezior, rzek.