Regulamin korzystania z dróg leśnych

Zasady poruszania się pojazdów silnikowych, zaprzęgowych oraz motorowerów po drogach leśnych reguluje artykuł 29 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach. W myśl przywołanego przepisu, ruch pojazdów w lesie dozwolony jest drogami publicznymi oraz drogami leśnymi udostępnionymi do ruchu, oznakowanymi w czytelny i widoczny sposób. Uwaga! Na drogach leśnych nieudostępnionych do ruchu pojazdów mechanicznych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach.

 

Wyciąg z ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 530) – art. 29 – przepisy dotyczące ruchu pojazdów w lesie:

 

1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.

2. Postój pojazdów, o których mowa w ust.1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.

3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust.2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:

1) pracowników nadleśnictw;

2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych;

3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie;

4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny;
4a) pracowników Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz osób wykonujących badania na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w związku z realizacją państwowego monitoringu środowiska;

5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;

6) właścicieli lasów we własnych lasach;

7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;

8) pracowników podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;

8a) osób biorących udział w kształceniu kadr dla leśnictwa, w związku z prowadzeniem zajęć szkoleniowych;

9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych;

10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.

4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu.
 

Pełna treść ustawy o lasach jest dostępna na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych (ISAP) www.isap.sejm.gov.pl.

 

Na podstawie Zarządzenia Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 28 maja 2021 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z dróg leśnych, a także ich oznakowania i udostępniania dla ruchu pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel Zarządzeniem nr 30/2020 z dnia 20.10.2021 r. wprowadził do stosowania zasady korzystania z dróg leśnych udostępnionych do ruchu publicznego, które zostały określone w „Regulaminie korzystania z dróg leśnych udostępnionych do ruchu publicznego dla pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów na terenie Nadleśnictwa Rytel” (zał. nr 1 do Zarządzenia nr 30/2021). Z kolei w „Regulaminie korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Rytel” (Zał. nr 2 do Zarządzenia nr 30/2021), określono korzystanie z dróg nieudostępnionych do ruchu publicznego. Z treścią obu regulaminów można zapoznać się poniżej.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach

Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach

W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, z okazji 220. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, na Starym Rynku w Chojnicach odbyło się wydarzenie promujące czytelnictwo. Zorganizowano je w ramach akcji "Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza".

Organizatorami wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach oraz Stowarzyszenie LekTURa, a partnerami: Chojnickie Centrum Kultury, II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa oraz Promocja Regionu Chojnickiego.

Do współorganizacji włączyło się również Nadleśnictwo Rytel, które przygotowało stoisko edukacyjne. Leśnicy rozdawali mieszkańcom Chojnic bezpłatne sadzonki drzew, a dla dzieci i młodzieży zorganizowali konkursy przyrodnicze. Tego dnia Chojnice dosłownie zazieleniły się od drzewek – rozdano niemal tysiąc sadzonek modrzewi i sosen. Nie zabrakło również rozmów o lesie, ochronie przyrody oraz działaniach gospodarczych prowadzonych przez leśników.

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym promowaliśmy także walory przyrodnicze naszego nadleśnictwa i zachęcaliśmy do korzystania ze szlaków pieszych, rowerowych oraz leśnej infrastruktury turystycznej.

Wydarzeniu towarzyszyła próba bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. W tegorocznej edycji akcji udział wzięło 635 osób. Choć nie udało się pobić rekordu z 2023 roku, udowodniliśmy, że czytanie nadal łączy ludzi i może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Las od wieków stanowił źródło natchnienia i inspiracji dla artystów. Również Hans Christian Andersen, którego wspominaliśmy tego dnia, chętnie wykorzystywał w swoich baśniach motywy przyrodnicze – lasy stawały się tłem opowieści, kryły tajemnice i budowały baśniowy nastrój. Zwierzęta i rośliny, występujące często jako bohaterowie jego utworów, w sposób alegoryczny ukazywały ludzkie cechy i emocje.

Doskonałym połączeniem obu tych światów – literatury i przyrody – byłoby czytanie książek w lesie, na łonie natury, gdzie słowa nabierają nowego wymiaru w otoczeniu szumu drzew i śpiewu ptaków.