REAERWATY PRZYRODY

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat „Moczadło"

Data utworzenia: 8 grudnia 2010 r.
Powierzchnia: 26,17 ha.
Leśnictwo: Turowiec.

Rezerwat chroni jezioro lobeliowe wraz z częścią zlewni porośniętej borami sosnowymi.

Rezerwat położony jest w powiecie chojnickim, na terenie gminy Brusy, około 2 km na południowy zachód od miejscowości Męcikał. Obejmuje on grunty leśne będące własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Rytel oraz jezioro Moczadło, które jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych. Jezioro Moczadło jest niewielkim 4,47 ha i niezbyt głębokim do około 11 m, oligotroficznym zbiornikiem, z krystalicznie czystą wodą. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej reprezentatywnych jezior lobeliowych w Polsce. Jest tu stanowisko wielu cennych gatunków roślin. W jeziorze stwierdzono bardzo liczną populację elismy pływającej, znajduje się tu także poryblin jeziorny i lobelia jeziorna. Na brzegu jeziora występują m.in. rosiczka pośrednia, widłaczek torfowy i przygiełka biała.

 

Rezerwat „Male Łowne"

Data utworzenia: 31 grudnia 1993 r.
Powierzchnia: 37,83 ha.
Leśnictwo: Kopernica.

Rezerwat chroni jezioro dystroficzne oraz część zlewni porośniętej borami sosnowymi.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznych dla torfowisk przejściowych i wysokich, lasów bagiennych, wilgotnych oraz świeżych z występującymi tu gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem takich jak: rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, grzybień biały, widłak jałowcowaty, turzyca bagienna i wiele innych.
Centralną część rezerwatu stanowi niewielkie (3,23 ha) śródleśne wytopiskowe jeziorko o krystalicznie czystej wodzie z wyjątkowo niską zawartością soli mineralnych.

Fot. Pływające wyspy w rezerwacie Małe Łowne. Archiwum Nadl. Rytel


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Młodzi Innowatorzy działali w Nadleśnictwie Rytel

Młodzi Innowatorzy działali w Nadleśnictwie Rytel

Jak innowacyjne spojrzenie na las przyniosło sukces uczniom Technikum Leśnego.

Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń naukowych i naukowo-technicznych i jego głównych kierunków działalności zalicza się m.in. popularyzację osiągnięć naukowo-technicznych i ich twórców oraz realizację programu innowacyjnego wychowania młodzieży. Stowarzyszenie realizuje te cele poprzez coroczną organizację Olimpiady Innowacji Technicznych. Jak możemy przeczytać na stronach Związku, olimpiada ma charakter naukowo-techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami. W ramach olimpiady można startować w blokach tematycznych innowacji w ochronie środowiska, elektronice i mechatronice, telekomunikacji i informatyce, mechanice, a także w wynalazczości. Olimpiada organizowana jest jako zawody trójstopniowe – na poziomie szkolnym, okręgowym oraz ogólnopolskim – centralnym. W Olimpiadzie mogą brać udział indywidualni uczniowie lub 2,3-osobowe zespoły uczniowskie.

W tym roku szkolnym udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska wzięli uczniowie klasy IV Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi – Oliwia Lis i Szymon Krukowski, którzy we współpracy z Nadleśnictwem Rytel wykonali projekt pt. „Projektowanie zagospodarowania powierzchni leśnych z uwzględnieniem estetyki i krajobrazowości lasu oraz wypełniania społecznych potrzeb w zakresie rekreacji, terapii lasem, edukacji itp.”. Projekt został zrealizowany na terenie Leśnictwa Krojanty i objął powierzchnię leśną sąsiadującą z zespołem dworsko-parkowym w miejscowości Krojanty.

Przedmiotem projektu jest odmienne od zaplanowanego zagospodarowanie drzewostanu zakwalifikowanego do tzw. lasów o dominującej funkcji społecznej, jako przykładu i podstawy do wdrożenia w tym zakresie zunifikowanej procedury postępowania, która znajdzie zastosowanie przy tworzeniu lub modyfikacji wskazówek gospodarczych w planach urządzenia lasu dla nadleśnictw i innych zarządców lasów.

Usytuowanie powierzchni w przestrzeni geograficznej, a także kulturowej oraz stan drzewostanu nasunęły pomysł, aby obiekt ten potraktować nie jak las gospodarczy (o dominującej funkcji produkcyjnej), lecz jako las pełniący przede wszystkim funkcję krajobrazową, ekologiczną, a także społeczną (rekreacyjną, edukacyjną, terapeutyczną) i opracować dla niego innowacyjny sposób zagospodarowania. Do przygotowania projektu zostały wykorzystane nowoczesne narzędzia uzyskiwania, przetwarzania i prezentacji danych. W ramach prac terenowych dokonano inwentaryzacji przyrodniczej oraz waloryzacji powierzchni pod kątem krajobrazowym i historyczno-kulturowym. Następnie zaplanowano wykonanie niezbędnych działań z zakresu gospodarki leśnej zmierzającej do ukształtowania stabilnego wielogatunkowego i wielogeneracyjnego drzewostanu.

Innowacyjność zaproponowanych rozwiązań polega na: wykorzystaniu nowoczesnego spojrzenia na lasy i leśnictwo, zwrócenia uwagi na rosnące potrzeby społeczne związane z korzystaniem z środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu jego gospodarczego i ochronnego charakteru. Innowacyjne jest również spojrzenie na funkcje prozdrowotne i rekreacyjne lasu. Wykorzystane naturalnych walorów otoczenia, przy wsparciu w postaci obiektów infrastruktury turystycznej, zachęci pacjentów przebywających w klinice rehabilitacyjnej, a także turystów do przebywania w lesie i korzystania z naturalnego otoczenia. W projekcie zagospodarowania powierzchni przewidziane do wykonania prace wykraczają poza ramy typowej gospodarki leśnej i ukierunkowane są na kształtowanie drzewostanu pod kątem krajobrazowym z wykorzystywaniem walorów estetycznych wprowadzanych gatunków drzew i krzewów. Efektem działań podjętych w ramach projektu będzie stworzenie powierzchni leśnej ukierunkowanej na oczekiwania społeczne a jednocześnie zapewniającej różnorodność biologiczną i stabilność ekologiczną.

Projekt uczniów Technikum Leśnego w Tucholi zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady i zdobył trzecią lokatę, a uczniowie, oprócz atrakcyjnych nagród zdobyli tytuł „Młodego Ekologa Innowatora”. Uroczysta gala rozdania nagród laureatom olimpiady odbyła się w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Warszawie.

Opiekunami merytorycznymi uczniów byli Jolanta Wencel i Adrian Talaśka. W prace koncepcyjne i terenowe zaangażowany był zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, Waldemar Wencel. Ponadto, w przygotowaniu elektronicznej wersji pracy nieoceniona była pomoc Pana Mirosława Kłosowskiego z Technikum Leśnego w Tucholi oraz Wiktora Piekutowskiego – ucznia klasy III TL.

Oliwii i Szymonowi gratulujemy sukcesu i przystępujemy do pracy nad realizacją projektu.