Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzątaliśmy brzeg Jeziora Charzykowskiego

Sprzątaliśmy brzeg Jeziora Charzykowskiego

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji „Sprzątanie Jeziora Charzykowskiego” organizowanej przez Zaborski Park Krajobrazowy. W udziale przypadł nam brzeg jeziora od ujścia Jarcewskiej Strugi do HCEE w Funce, który, patrząc od strony jeziora, jest odcinkiem od „Śmierdziela” do „Zaporoża” (źródło: Mapa Toponimiczna Jezior Charzykowskich).

Ten fragment wschodniego brzegu jeziora tworzą głównie podmokłe łąki objęte ochroną w postaci użytków ekologicznych oraz drzewostany na silnie nawodnionych siedliskach z olchą, wierzbą, czeremchą pospolitą i niezwykłymi grupami i kępami wielopiennych, pokręconych szakłaków. Nawiasem mówiąc chronimy te drzewostany jako powierzchnie „referencyjne”, gdzie nie wykonuje się żadnych zabiegów gospodarczych. Litoral jeziora porośnięty jest natomiast szerokim pasem trzcin, „zamieszkałych” między innymi przez bąki, które „pozdrowiły” nas podczas sprzątania swoim niezwykłym głosem.

Radość z przebywania w pięknych okolicznościach przyrody, podczas spektaklu budzącej się wiosny, zakłócił niestety smutek wywołany widokiem śmieci pozostawionych przez tych, którzy z uroków przyrody KORZYSTAJĄ INACZEJ. Na przykładzie sprzątanego rok do roku odcinka brzegu J. Charzykowskiego, z przykrością stwierdzić musimy, że niestety poprawy w kwestii zaśmiecania środowiska zdecydowanie nie widać. Marzy nam się jako leśnikom, aby tego typu akcje, choć szczytne, stały się niepotrzebne za sprawą mądrego, odpowiedzialnego korzystania przez społeczeństwo z naszych niezwykłych naturalnych dóbr – lasów, jezior, rzek.