Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Rytel prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 17,5 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 70 tys. m sześc. drewna.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Rytel trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Rytel.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogłoszenie o sprzedaży wyłuszczonych szyszek

Ogłoszenie o sprzedaży wyłuszczonych szyszek

SKARB PAŃSTWA – PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO LEŚNE LASY PAŃSTWOWE NADLEŚNICTWO RYTEL

z siedzibą w miejscowości Rytlu-Dworzec 4, 89-642 Rytel

zaprasza do złożenia oferty na:

zakup szyszek sosnowych po wyłuszczeniu z Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie, mieszczącej się w Klosnowie, 89-620 Klosnowo

  1. Opis przedmiotu postępowania:

Przedmiotem postępowania jest sprzedaż szyszek otwartych po wyłuszczeniu nasion z drzew sosnowych, niesortowanych (możliwa niewielka domieszka innych gatunków szyszek). Szyszki przeszły proces technologiczny suszenia i wyłuszczania nasion i posiadają nieznaczną wilgotność powierzchniowo-powietrzną. Dostępna ilość to 10 ton (10 partii po 1 tonie szyszek; 1 tona odpowiada 5 mp szyszek). Nadleśnictwo Rytel nie zapewnia załadunku, opakowań ani transportu towaru. Z warunkami załadunku należy zapoznać się przed złożeniem oferty, w tym celu należy skontaktować się z kierownikiem Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Nabywca będzie zobowiązany odebrać zakupione szyszki nie później niż do dnia 09.05.2025 r. Nadleśnictwo Rytel dopuszcza złożenie oferty przez Oferenta na wszystkie partie. Spośród wszystkich ofert wybrane zostanie 10 ofert z najkorzystniejszą ceną za partię (1 tona). Płatność odbywać się będzie przelewem na konto Nadleśnictwa Rytel po podpisaniu umowy i przed odbiorem szyszek.

  1. Termin odbioru szyszek: do dnia 09.05.2025r.
  1. Kryteria wyboru ofert:

Zostanie wybrane 10 ofert z najwyższą ceną netto za 1 partię (1 tonę) wyłuszczonych szyszek. Cena minimalna wynosi 800,00 zł netto za 1 partię (1 tonę) szyszek.


Zaoferowana cena musi być równa lub wyższa od w/w ceny.

  • Uczestnik przetargu jest związany ofertą w terminie 30 dni od daty otwarcia ofert.
  • W przypadku złożenia dwóch lub więcej równorzędnych najkorzystniejszych ofert, będzie decydował termin wpływu oferty. W takim przypadku wygrywa oferta złożona wcześniej.
  • W przypadku chęci złożenia ofert o zróżnicowanej cenie, konieczne będzie złożenie kilku odrębnych ofert.
  • Nadleśnictwo Rytel zapewnia oferentowi, który złożył najkorzystniejszą ofertę , taką ilość szyszek, jaką zadeklarował w swojej ofercie.
  • Nadleśnictwo Rytel uprawnione jest do zmiany warunków niniejszego ogłoszenia lub odwołania przetargu bez podania przyczyny na każdym jego etapie.
  1. Sposób przygotowania oferty:

Oferta winna zawierać:

  1. nazwę firmy (lub imię i nazwisko),
  2. adres składającego ofertę,
  3. nr NIP ( w przypadku podmiotów gospodarczych),
  4. nr telefonu lub adres e-mail (w celu ułatwienia korespondencji),
  5. oferowaną cenę netto za 1 partię szyszek (1 tona),
  6. deklarowaną ilość partii.

W tym celu prosimy o skorzystanie ze wzoru formularza oferty, stanowiącego załącznik nr 1 do tego ogłoszenia. Załącznik ten musi być podpisany przez oferenta.

 

  1. Warunki płatności - Nadleśnictwo Rytel po rozstrzygnięciu postępowania, podpisze z wygranym oferentem umowę oraz wystawi fakturę VAT. Płatność musi nastąpić przelewem na konto Nadleśnictwa Rytel przed odbiorem szyszek. Do zaoferowanej ceny netto zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23 %.
  1. Miejsce i termin składania ofert:

Ofertę należy złożyć do dnia 11.04.2025 roku, do godziny 10:00w zamkniętej kopercie z dopiskiem:

„Oferta – zakup wyłuszczonych szyszek. Nie otwierać przed 11.04.2025 roku, do godziny 11:00"

  1. Miejsce i termin otwarcia ofert:

Otwarcie ofert nastąpi 11.04.2025 roku o godz. 11:00 w siedzibie Nadleśnictwa Rytel, adres: Rytel Dworzec 4, 89-642 Rytel.

  1. Miejsce i sposób uzyskania dodatkowych informacji:

Witold Prabucki – kierownik Wyłuszczarni Nasion i Stacji Oceny Nasion,

Tel.: 52 398 56 15; kom. 694 439 405