Zasoby leśne
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 62 lata, a przeciętna zasobność przekracza 280 m sześc./ha.
Nadleśnictwo Rytel zajmuje powierzchnię ponad 17,5 tys. ha i jest podzielone na dwa obręby: Klosnowo i Rytel, w skład których wchodzi 15 leśnictw. Średnia wielkość leśnictwa wynosi ok. 1 200 ha. Lesistość terenu położonego w zasięgu działania Nadleśnictwa Rytel (375 km kw.) wynosi 48,16% i jest zdecydowanie wyższa od średniej krajowej (29,6%). Lasy ochronne (m.in. wodochronne, glebochronne, lasy wokół miast) stanowią blisko 15% powierzchni lasów Nadleśnictwa Rytel. Na obszarze 55,26 ha znajdują się rezerwaty przyrody (Rezerwat Przyrody Małe Łowne w leśnictwie Kopernica oraz Rezerwat Przyrody Moczadło w leśnictwie Turowiec). Prawie 14 tys. ha (85% lasów) zajmują lasy gospodarcze.
Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zwyczajna zajmująca przeszło 90% powierzchni leśnej. Wśród innych gatunków panujcych najliczniej występują drzewostanu z udziałem dębu, zajmujące 5% powierzchni, oraz buka (2,29%) i brzozy (1,32%).
W Nadleśnictwie Rytel dominują siedliska borowe i zajmują blisko 80% powierzchni leśnej. Wśród nich możemy wyróżnić bór mieszany świeży z udziałem 41,57%, bór świeży występujący na 37,78% powierzchni leśnej oraz siedliska borowe związane z większym uwilgotnieniem, tj. bór bagienny, bór mieszany wilgotny oraz bor mieszany bagienny, których łączny udział wynosi 0,29% i występują one na powierzchni 46,28 ha. Siedliska lasowe stanowią blisko 20%, z największym udziałem lasu mieszanego świeżego (17,46%). Bardzo nielicznie występują siedliska olsów (ols i ols jesionowy) a ich udział wynosi 0,41% powierzchni.
Skład gatunkowy upraw i młodników w I klasie wieku jest bardziej urozmaicony niż drzewostanów starszych, co związane jest z dostosowywaniem składu gatunkowego do potencjału siedlisk, szczególnie na powierzchniach odnawianych po klęsce wiatrołomów z 2017 roku.
Zapas drzewostanów Nadleśnictwa Rytel wg stanu na dzień 01.01.2020 r. oszacowany został na 2,645 mln m sześc., co w porównaniu z poprzednim okresem gospodarczym (2017-2019) stanowi spadek o blisko 1,795 mln m sześć. i jest bezpośrednio spowodowane wielkopowierzchniowymi uszkodzeniami i zniszczeniami drzewostanów w wyniku nawałnicy z sierpnia 2017 roku. Również z tego powodu obniżeniu uległ średni wiek drzewostanów i obecnie wynosi 59 lat (67 lat przed wystąpieniem klęski). Niszczycielska siła wiatru wpłynęła również na spadek przeciętnej zasobności na 1 ha powierzchni – wynosi ona obecnie 163 m sześc./ha (w obrębie Klosnowo 215 m sześc./ha, w obrębie Rytel 120 m sześc./ha), natomiast w poprzednim okresie gospodarczym wynosiła ona 275 m sześc./ha (w obrębie Klosnowo 246 m sześc./ha, w obrębie Rytel 300 m sześc./ha).
Asset Publisher
Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta
Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta
W piątkowe przedpołudnie, 28 czerwca 2024 roku, delegacje leśników, myśliwych z Koła Łowieckiego Nr 31 "Dr. Jana Łukowicza w Chojnicach" oraz zaproszeni goście - przede wszystkim członkowie rodziny dr. Jana Łukowicza, wzięli udział w zorganizowanej przez Nadleśnictwo uroczystości poświęcenia odtworzonego krzyża przy pomniku ku czci św. Huberta fundacji dr. Jana Łukowicza z 1931 r., znajdującego się na terene Leśnictwa Funka w okolicach Jeziora Niedźwiedź, na styku siedmiu dróg. Lokalizację pomnika można sprawdzić tutaj.
Po powitaniu zebranych przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, głos zabrał p. dr Marcin Synak - Dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach - historyk, myśliwy, badacz zajmujący się tematyką łowiectwa na Pomorzu. Pan Dyrektor przedstawił historię pomnika ku czci świętego Huberta wraz z krzyżem, ufundowanego przez dr. Jana Łukowicza (1886-1857) - chojnickiego medyka, myśliwego, kolekcjonera i działacza społecznego (notka biograficzna dr. Łukowicza na stronie internetowej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach). Poniżej, w plikach do pobrania zamieszczamy 11 zeszyt czasopisma "Baszta" - periodyku wydawanego przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, z artykułem autorstwa p. Marcina Synaka pt.: "Jan Paweł Łukowicz (1886-1857). Pod opieką św. Huberta". Zeszyt został udostępniony w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Poświęcenia odtworzonego krzyża dokonał ks. Henryk Borkowski - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach. Dotychczasowy sosnowy krzyż uległ naturalnemu rozpadowi - dodatkowo, w jego zmurszałych ramionach wyprowadziły swoje lęgi ptaki. Dopiero po opuszczeniu gniazda, krzyż został zdemontowany i zastąpiony nowym, wykonanym z drewna modrzewiowego. Pierwszy krzyż, który stanął w tym miejscu w 1931 roku był wykonany z drewna dębowego.
Poniżej - znajdujący się w Łowieckiej Bibliotece Cyfrowej Krzysztofa Daszkiewicza, udostępniony na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, odpis dokumentu przejęcia pomnika św. Huberta przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że w historii tej fundacji swój niemały wkład mieli również leśnicy - warto wspomnieć tutaj przedwojennego Nadleśniczego Nadleśnictwa Klosnowo, Aleksandra Jezierskiego (1890-1962).