Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Najnowsze aktualności
FAJNA DZIEWCZYNA! - Simona Kossak we wspomnieniach leśników
FAJNA DZIEWCZYNA! - Simona Kossak we wspomnieniach leśników
"Simonka - to była fajna dziewczyna, przyjaźniliśmy się przez długie lata" – wspomina Wojciech Niedzielski, były Nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża i przede wszystkim wieloletni bliski przyjaciel Simony Kossak. Zapraszamy Was do wyjątkowej i emocjonalnej podróży w przeszłość, pełnej wspomnień ludzi, którzy znali Simonę z relacji prywatnych i służbowych. Historii pełnych śmiechu i niekończących się żartów, po chwile zadumy i wzruszenia. Codzienna współpraca leśników i Simony opierała się na szacunku, wzajemnej motywacji i niezmordowanym dążeniu do ideału. Mimo pojawiającej się czasem różnicy zdań i gorących dyskusji, logika, rozsądek i merytoryczne argumenty brały górę i cementowały wspólnie wypracowane rozwiązania. Dajcie się ponieść w świat wspomnień o Simonie, osobie nietuzinkowej i wyjątkowej. Zapraszamy na film.
Scenariusz i reżyseria Tomasz Zielonka
Zdjęcia i montaż Adrian Frankowski
Zdjęcia lotnicze Marek Matecki
W filmie udział wzięli:
Wojciech Niedzielski
Andrzej Antczak
Jarosław Opas
Mariusz Opas
Anna Jarząbska
Za pomoc w powstaniu filmu dziękujemy:
Wydawnictwu Marginesy za udostępnienie zdjęć z książki „Moje życie z Simoną Kossak” autorstwa Lecha Wilczka
Białowieskiemu Parkowi Narodowemu
Nadleśnictwu Białowieża
Nadleśnictwu Gdańsk
Nadleśnictwu Olsztynek
ORWLP w Bedoniu
Szanownym Rozmówcom, za udostępnienie domowych archiwów
zdjęcie czołgu T-55 podczas Stanu Wojennego: J. Żołnierkiewicz/Wikipedia.pl
zdjęcia rodziny Kossaków: Wikipedia.pl