Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Akcja "Stroisz 2024"

Akcja "Stroisz 2024"

Ostatnie dni października to okres wytężonej pracy Straży Leśnej, związany ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i nasilonymi w tym czasie kradzieżami stroiszu.

Stroiszem nazywamy gałązki drzew i krzewów iglastych wykorzystywane do wykonywania wieńców, wiązanek i innych dekoracji.

Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie gałązek świerkowych i jodłowych jest ważnym elementem naszej kultury i pamięci o bliskich zmarłych.

Niestety, pozyskiwanie stroiszu w sposób nieuprawniony i z nielegalnych źródeł, może mieć negatywne konsekwencje dla lasu.

Każdego roku, Lasy Państwowe przy współpracy ze służbami mundurowymi prowadzą działania związane z patrolowaniem terenów leśnych pod kątem zwalczania procederu nielegalnego pozyskiwania stroiszu.

Strażnicy leśni, w celu wykrycia sprawców niszczenia drzewek iglastych, mogą posługiwać się urządzeniami służącymi do monitoringu wizyjnego (kamery, fotopułapki).

Osoby dokonujące leśnego szkodnictwa leśnego ujęte na gorącym uczynku, muszą się liczyć z karami. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł, a sprawy często są także kierowane do sądu.

Część nadleśnictw w swojej ofercie sprzedaży detalicznej może posiadać również stroisz. Pozyskiwany jest on jako produkt uboczny powstający podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach iglastych.

Leśnicy apelują o świadome kupowanie wieńców i wiązanek oraz innych elementów dekoracyjnych na bazie stroiszu tak, by nie przyczyniać się do szkód przyrodniczych i gospodarczych w lasach.