Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion

Szanowni Państwo,

w najbliższy piątek, 16 maja, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - wieczorne zwiedzanie zabytkowej części Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie.

Nasza wyłuszczarnia, wybudowana w 1913 roku, jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie. Przez dekady łuszczono tutaj nasiona takich gatunków jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy daglezja zielona.

Obecnie zabytkowa część wyłuszczarni pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby gospodarki leśnej.

Niedawno zakończyliśmy prace związane z umożliwieniem bezpiecznego udostępnienia budynku wyłuszczarni do zwiedzania. Opracowana została dokumentacja ochrony p.poż. i BHP, zmodernizowana została również instalacja elektryczna i oświetlenie wewnątrz obiektu.

Przed nami kolejne prace dotyczące wystawy prezentującej historię obiektu, jednak już teraz zachęcamy do odwiedzenia z przewodnikiem tego niezwykłego miejsca, gdzie historia spotyka się z techniką i przyrodą.

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie zostanie przeprowadzone w pięciu grupach ok. 20 osobowych (wejścia o 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 oraz o 21:00). Zwiedzanie z przewodnikiem potrwa ok. 30 min. Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę za pomocą formularza elektronicznego.

Zgłoszenie udziału w wydarzeniu oznacza akceptację regulaminu zwiedzania wyłuszczarni nasion oraz potwierdzenie zapoznania się z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony danych osobowych.

Zgłoszenia przyjmujemy do czwartu, 15 maja, do godziny 15:00.

Na pytania odpowiadamy telefonicznie (668 037 699) oraz mailowo (adrian.talaska@torun.lasy.gov.pl).

Do zobaczenia!