Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

 

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Kolejnym etapem hodowania drzewostanów jest pielęgnowanie upraw. Polega ono na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Zasady hodowli lasu

Asset Publisher Asset Publisher

Back

SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2024

SUBMISJA DREWNA SZCZEGÓLNEGO - RUNOWO 2024

RDLP w Toruniu informuje, że prowadzi przygotowania do Submisji Drewna Szczególnego – dębowego. Drewno przeznaczone do submisji pochodzić będzie z nadleśnictw: Brodnica, Gołąbki, Jamy, Różanna, Runowo, Szubin, Lutówko i Bydgoszcz.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu
Ogłasza submisje drewna szczególnego - dębowego
(na składnicy przy leśnictwie Nowy Dwór w Nadleśnictwie Runowo)

 

Niezbędne informacje oraz kompletna dokumentacja dostępna będzie w załącznikach na stronie internetowej www.runowo.torun.lasy.gov.pl, w biurze  Nadleśnictwa Runowo oraz
w kancelarii Leśnictwa Nowy Dwór od dnia 07.11.2024 r.

Termin składania ofert upływa w dniu 14.11.2024 r. o godz. 9:30.

Submisja (otwarcie ofert) rozpocznie się w siedzibie Nadleśnictwa Runowo; Runowo Krajeńskie 55, 89-421 Runowo Krajeńskie, w dniu 14.11.2024 r. o godz. 10:00. Drewno do oględzin będzie udostępnione na placu submisyjnym od dnia 7 do 13 listopada w godzinach 7:00 do 15:00
i w dniu 14 listopada w godzinach 7:00 do 9:30.

Szczegółowych informacji w sprawie submisji Drewna Szczególnego udzielają:
- Adam Janik – Inż. nadzoru (tel. 600 453 630)
- Oskar Buretta– Specjalista SL (tel. 733 991 182)
- Karol Stranc – Leśniczy (tel. 668 449 592)
- Marcin Kania – Podleśniczy (tel. 600 453 061)

Zastrzega się:
1. Możliwość wykluczenia z submisji oferentów posiadających należności przeterminowane
w stosunku do jednostki LP.
2. Możliwość unieważnienia submisji bez podania przyczyny.

 
Materiały do pobrania od dnia 07.11.2024 r.:
1. Regulamin Submisji Drewna Szczególnego
2. Karta ofertowa
3. Oświadczenie oferenta
4. Karta oferenta
5. Wzór umowy kupna-sprzedaży
6. Porozumienie uzupełniające.