Lasy niepaństwowe

Lasy prywatne stanowią ok. 18% lasów w Polsce. Ponad 70% Starostw Powiatowych powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach – Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Leśnicy w ramach tych działań na wniosek właścicieli:
•    doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
•    odpłatnie udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
•    wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe zagrażające trwałości lasów,
•   mogą organizować wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
•  na wniosek właściciela gruntu sporządzają plany zalesień, w przypadkach objętych przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

    Dla lasów stanowiących własność osób fizycznych sporządza się uproszczone plany urządzania lasu (w kompleksach pow. 10ha), oraz inwentaryzację stanu lasu (dla lasów rozdrobnionych poniżej 10ha) – na okresy 10 – letnie.
    
Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drewna w należącym do niego lesie, albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno niezgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu, lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej, albo bez wymaganego pozwolenia, podlega karze grzywny. W razie popełnienia wykroczenia orzeka się przepadek pozyskanego drewna.
Drewno pozyskane w lasach niepaństwowych podlega ocechowaniu, a właściciel lasu otrzymuje dokument potwierdzający legalność pozyskanego drewna.
 

kontakt do Specjalisty Służby Leśnej ds. lasów niepaństwowych:

Izabela Knut
tel. 52 334 94 78
kom. 537 977 261
e-mail: izabela.knut@torun.lasy.gov.pl

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach

Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach

W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, z okazji 220. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, na Starym Rynku w Chojnicach odbyło się wydarzenie promujące czytelnictwo. Zorganizowano je w ramach akcji "Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza".

Organizatorami wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach oraz Stowarzyszenie LekTURa, a partnerami: Chojnickie Centrum Kultury, II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa oraz Promocja Regionu Chojnickiego.

Do współorganizacji włączyło się również Nadleśnictwo Rytel, które przygotowało stoisko edukacyjne. Leśnicy rozdawali mieszkańcom Chojnic bezpłatne sadzonki drzew, a dla dzieci i młodzieży zorganizowali konkursy przyrodnicze. Tego dnia Chojnice dosłownie zazieleniły się od drzewek – rozdano niemal tysiąc sadzonek modrzewi i sosen. Nie zabrakło również rozmów o lesie, ochronie przyrody oraz działaniach gospodarczych prowadzonych przez leśników.

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym promowaliśmy także walory przyrodnicze naszego nadleśnictwa i zachęcaliśmy do korzystania ze szlaków pieszych, rowerowych oraz leśnej infrastruktury turystycznej.

Wydarzeniu towarzyszyła próba bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. W tegorocznej edycji akcji udział wzięło 635 osób. Choć nie udało się pobić rekordu z 2023 roku, udowodniliśmy, że czytanie nadal łączy ludzi i może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Las od wieków stanowił źródło natchnienia i inspiracji dla artystów. Również Hans Christian Andersen, którego wspominaliśmy tego dnia, chętnie wykorzystywał w swoich baśniach motywy przyrodnicze – lasy stawały się tłem opowieści, kryły tajemnice i budowały baśniowy nastrój. Zwierzęta i rośliny, występujące często jako bohaterowie jego utworów, w sposób alegoryczny ukazywały ludzkie cechy i emocje.

Doskonałym połączeniem obu tych światów – literatury i przyrody – byłoby czytanie książek w lesie, na łonie natury, gdzie słowa nabierają nowego wymiaru w otoczeniu szumu drzew i śpiewu ptaków.