Lasy niepaństwowe

Lasy prywatne stanowią ok. 18% lasów w Polsce. Ponad 70% Starostw Powiatowych powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach – Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Leśnicy w ramach tych działań na wniosek właścicieli:
•    doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
•    odpłatnie udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
•    wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe zagrażające trwałości lasów,
•   mogą organizować wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
•  na wniosek właściciela gruntu sporządzają plany zalesień, w przypadkach objętych przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

    Dla lasów stanowiących własność osób fizycznych sporządza się uproszczone plany urządzania lasu (w kompleksach pow. 10ha), oraz inwentaryzację stanu lasu (dla lasów rozdrobnionych poniżej 10ha) – na okresy 10 – letnie.
    
Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drewna w należącym do niego lesie, albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno niezgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu, lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej, albo bez wymaganego pozwolenia, podlega karze grzywny. W razie popełnienia wykroczenia orzeka się przepadek pozyskanego drewna.
Drewno pozyskane w lasach niepaństwowych podlega ocechowaniu, a właściciel lasu otrzymuje dokument potwierdzający legalność pozyskanego drewna.
 

kontakt do Specjalisty Służby Leśnej ds. lasów niepaństwowych:

Izabela Knut
tel. 52 334 94 78
kom. 537 977 261
e-mail: izabela.knut@torun.lasy.gov.pl

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Młodzi Innowatorzy działali w Nadleśnictwie Rytel

Młodzi Innowatorzy działali w Nadleśnictwie Rytel

Jak innowacyjne spojrzenie na las przyniosło sukces uczniom Technikum Leśnego.

Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń naukowych i naukowo-technicznych i jego głównych kierunków działalności zalicza się m.in. popularyzację osiągnięć naukowo-technicznych i ich twórców oraz realizację programu innowacyjnego wychowania młodzieży. Stowarzyszenie realizuje te cele poprzez coroczną organizację Olimpiady Innowacji Technicznych. Jak możemy przeczytać na stronach Związku, olimpiada ma charakter naukowo-techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami. W ramach olimpiady można startować w blokach tematycznych innowacji w ochronie środowiska, elektronice i mechatronice, telekomunikacji i informatyce, mechanice, a także w wynalazczości. Olimpiada organizowana jest jako zawody trójstopniowe – na poziomie szkolnym, okręgowym oraz ogólnopolskim – centralnym. W Olimpiadzie mogą brać udział indywidualni uczniowie lub 2,3-osobowe zespoły uczniowskie.

W tym roku szkolnym udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska wzięli uczniowie klasy IV Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi – Oliwia Lis i Szymon Krukowski, którzy we współpracy z Nadleśnictwem Rytel wykonali projekt pt. „Projektowanie zagospodarowania powierzchni leśnych z uwzględnieniem estetyki i krajobrazowości lasu oraz wypełniania społecznych potrzeb w zakresie rekreacji, terapii lasem, edukacji itp.”. Projekt został zrealizowany na terenie Leśnictwa Krojanty i objął powierzchnię leśną sąsiadującą z zespołem dworsko-parkowym w miejscowości Krojanty.

Przedmiotem projektu jest odmienne od zaplanowanego zagospodarowanie drzewostanu zakwalifikowanego do tzw. lasów o dominującej funkcji społecznej, jako przykładu i podstawy do wdrożenia w tym zakresie zunifikowanej procedury postępowania, która znajdzie zastosowanie przy tworzeniu lub modyfikacji wskazówek gospodarczych w planach urządzenia lasu dla nadleśnictw i innych zarządców lasów.

Usytuowanie powierzchni w przestrzeni geograficznej, a także kulturowej oraz stan drzewostanu nasunęły pomysł, aby obiekt ten potraktować nie jak las gospodarczy (o dominującej funkcji produkcyjnej), lecz jako las pełniący przede wszystkim funkcję krajobrazową, ekologiczną, a także społeczną (rekreacyjną, edukacyjną, terapeutyczną) i opracować dla niego innowacyjny sposób zagospodarowania. Do przygotowania projektu zostały wykorzystane nowoczesne narzędzia uzyskiwania, przetwarzania i prezentacji danych. W ramach prac terenowych dokonano inwentaryzacji przyrodniczej oraz waloryzacji powierzchni pod kątem krajobrazowym i historyczno-kulturowym. Następnie zaplanowano wykonanie niezbędnych działań z zakresu gospodarki leśnej zmierzającej do ukształtowania stabilnego wielogatunkowego i wielogeneracyjnego drzewostanu.

Innowacyjność zaproponowanych rozwiązań polega na: wykorzystaniu nowoczesnego spojrzenia na lasy i leśnictwo, zwrócenia uwagi na rosnące potrzeby społeczne związane z korzystaniem z środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu jego gospodarczego i ochronnego charakteru. Innowacyjne jest również spojrzenie na funkcje prozdrowotne i rekreacyjne lasu. Wykorzystane naturalnych walorów otoczenia, przy wsparciu w postaci obiektów infrastruktury turystycznej, zachęci pacjentów przebywających w klinice rehabilitacyjnej, a także turystów do przebywania w lesie i korzystania z naturalnego otoczenia. W projekcie zagospodarowania powierzchni przewidziane do wykonania prace wykraczają poza ramy typowej gospodarki leśnej i ukierunkowane są na kształtowanie drzewostanu pod kątem krajobrazowym z wykorzystywaniem walorów estetycznych wprowadzanych gatunków drzew i krzewów. Efektem działań podjętych w ramach projektu będzie stworzenie powierzchni leśnej ukierunkowanej na oczekiwania społeczne a jednocześnie zapewniającej różnorodność biologiczną i stabilność ekologiczną.

Projekt uczniów Technikum Leśnego w Tucholi zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady i zdobył trzecią lokatę, a uczniowie, oprócz atrakcyjnych nagród zdobyli tytuł „Młodego Ekologa Innowatora”. Uroczysta gala rozdania nagród laureatom olimpiady odbyła się w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Warszawie.

Opiekunami merytorycznymi uczniów byli Jolanta Wencel i Adrian Talaśka. W prace koncepcyjne i terenowe zaangażowany był zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, Waldemar Wencel. Ponadto, w przygotowaniu elektronicznej wersji pracy nieoceniona była pomoc Pana Mirosława Kłosowskiego z Technikum Leśnego w Tucholi oraz Wiktora Piekutowskiego – ucznia klasy III TL.

Oliwii i Szymonowi gratulujemy sukcesu i przystępujemy do pracy nad realizacją projektu.