OBIEKTY EDUKACYJNE

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się trzy obiekty, w których prowadzona jest działalność edukacyjna. Są to wieża widokowa w leśnictwie Młynki, Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie oraz wytyczona w jej sąsiedztwie ścieżka edukacyjna.

W Nadleśnictwie Rytel działalność edukacyjna prowadzona jest głównie w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie, niemniej posiadamy w swojej ofercie unikatowe i ciekawe miejsca, które zasługują na uwagę.

Punkt edukacyjny z wieżą widokową w leśnictwie Młynki

Punkt ten usytuowany jest przy drodze krajowej nr 22, w okolicy skrzyżowania z drogą prowadzącą do siedziby Nadleśnictwa Rytel, dalej w kierunku miejscowości Zapora. Z wieży widokowej znajdującej się na wysokości około 135 m n.p.m. można zobaczyć ogrom zniszczeń dokonanych przez nawałnicę z 11/12 sierpnia 2017 roku. Naprzeciwko wieży, po drugiej stronie drogi krajowej, leśnicy pozostawili obszar ok. 1 ha z nieuprzątniętym drzewostanem, dzięki czemu możliwe będzie obserwowanie przebiegu naturalnej regeneracji lasu po wystąpieniu szkód od wiatru. Przy obiekcie znajduje się miejsce postoju pojazdów oraz tablice edukacyjne informujące o skutkach klęski 100-lecia, udostępnianiu obszarów leśnych po nawałnicy i perspektywach przywrócenia lasu na tym terenie. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok.

Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie

Jest to ciekawy obiekt architektoniczny, w którym zachowały się ponadstuletnie urządzenia służące do wyłuszczania nasion z szyszek drzew leśnych. Wielokondygnacyjny budynek wyłuszczarni wybudowany został w 1913 roku przez Niemców. Jest to też największy taki obiekt w Europie.
Obiekt wyłuszczarni nasion posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - od strony zachodniej wybudowano podjazd dla wózków inwalidzkich, umożliwiając w ten sposób korzystanie z sanitariatów i zwiedzanie części pomieszczen zlokalizowanych na parterze budynku wyłuszczarni. Ze względu na prace remontowe, aż do odwołania, wyłuszczarnia jest udostępniona do zwiedzania tylko z zewnątrz.

Izba Edukacyjna w Klosnowie

Izba Edukacyjna w Klosnowie znajduje się w budynku wyłuszczarni, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne. Pełna oferta zajęć edukacyjnych prowadzonych w Nadleśnictwie Rytel dostępna jest w zakładce OFERTA EDUKACYJNA.

Na terenie Nadleśnictwa Rytel znajdują się dwie wiaty z przeznaczeniem na ognisko. Pierwsza znajduje się przy Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie, druga naprzeciwko ośrodka wypoczynkowego Mikomania w leśnictwie Funka. Z obu wiat można korzystać we własnym zakresie, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu u pracownika Nadleśnictwa Rytel prowadzącego sprawy z zakresu edukacji leśnej - numery telefonów i adresy e-mail w zakładce Kontakt/Nadleśnictwo.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Porosty - skarby w runie borów

Porosty - skarby w runie borów

Spacerując leśnymi duktami, łatwo przeoczyć niepozorne lecz wyjątkowe organizmy-porosty. Jedynie w suche letnie dni, chrzęst spod podeszwy zwraca naszą uwagę na naziemne najeżone formy.

To najczęściej chrobotki, w naszej części kontynentu, porosty charakterystyczne dla ubogich borów sosnowych.

Porosty to związek organizmów- grzybów oraz jednego lub wielu gatunków samożywnych partnerów: sinic, cjanobakterii lub glonów. Były one niejednokrotnie podawane były jako przykład symbiozy. W rzeczywistości jednak, ich współistnienie bliższe jest pasożytnictwu.

Grzyby wytwarzają przylgi i ssawki, którymi przyczepiają się i wnikają do wnętrza komórki glonów i pobierają produkty fotosyntezy.  Z drugiej strony grzyby stanowią osłonę fizyczną dla hodowanych w ramach porostu partnerów.

Z ponad 1600 stwierdzonych w Polsce gatunków, w naszym nadleśnictwie można liczyć na spotkanie ponad 230. Kilkadziesiąt z nich wpisano  do Polskiej Czerwonej Listy Porostów Zagrożonych. Warto przystanąć na chwilę i przyjrzeć się bogactwu form tych niepozornych organizmów.

Na terenie leśnictwa Turowiec wyznaczono część obszaru Natura 2000 Sandr Brdy, chroniącego siedlisko Bór chrobotkowy; będące ubogą w składniki odżywcze lecz bardzo urokliwą i cenną formą drzewostanów sosnowych.