REAERWATY PRZYRODY
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat „Moczadło"
Data utworzenia: 8 grudnia 2010 r.
Powierzchnia: 26,17 ha.
Leśnictwo: Turowiec.
Rezerwat chroni jezioro lobeliowe wraz z częścią zlewni porośniętej borami sosnowymi.
Rezerwat położony jest w powiecie chojnickim, na terenie gminy Brusy, około 2 km na południowy zachód od miejscowości Męcikał. Obejmuje on grunty leśne będące własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Rytel oraz jezioro Moczadło, które jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych. Jezioro Moczadło jest niewielkim 4,47 ha i niezbyt głębokim do około 11 m, oligotroficznym zbiornikiem, z krystalicznie czystą wodą. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej reprezentatywnych jezior lobeliowych w Polsce. Jest tu stanowisko wielu cennych gatunków roślin. W jeziorze stwierdzono bardzo liczną populację elismy pływającej, znajduje się tu także poryblin jeziorny i lobelia jeziorna. Na brzegu jeziora występują m.in. rosiczka pośrednia, widłaczek torfowy i przygiełka biała.
Rezerwat „Male Łowne"
Data utworzenia: 31 grudnia 1993 r.
Powierzchnia: 37,83 ha.
Leśnictwo: Kopernica.
Rezerwat chroni jezioro dystroficzne oraz część zlewni porośniętej borami sosnowymi.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznych dla torfowisk przejściowych i wysokich, lasów bagiennych, wilgotnych oraz świeżych z występującymi tu gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem takich jak: rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, grzybień biały, widłak jałowcowaty, turzyca bagienna i wiele innych.
Centralną część rezerwatu stanowi niewielkie (3,23 ha) śródleśne wytopiskowe jeziorko o krystalicznie czystej wodzie z wyjątkowo niską zawartością soli mineralnych.
Fot. Pływające wyspy w rezerwacie Małe Łowne. Archiwum Nadl. Rytel
Asset Publisher
Informacja o planowanym zabiegu ratowniczym przeciw brudnicy mniszce
Informacja o planowanym zabiegu ratowniczym przeciw brudnicy mniszce
INFORMACJA O PLANOWANYM ZABIEGU AGROLOTNICZYM
W związku ze stwierdzonym na terenie Nadleśnictwa Rytel zagrożeniem drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki (Lymantria monacha), informujemy o planowanych zabiegach agrolotniczych z użyciem biologicznego środka Foray 76B (dawka: 2,5 litra/hektar).
- Okres, w którym planowane jest przeprowadzenie zabiegu: 22.05.2025 r. - 16.06.2025 r. (termin wykonania zabiegu jest uzależniony m.in. od warunków atmosferycznych),
- Powierzchnia zabiegu: 171,09 ha, na terenie Leśnictwa Jaty, obręb leśny Rytel, w oddziałach 225-229 oraz 237-239 (gmina Czersk),
- Gatunek zwalczanego owada: Brudnica mniszka (Lymantria monacha), Lepidoptera - motyl zwalczany w stadium gąsienicy,
- Zastosowany środek ochrony roślin: środek biologiczny Foray 76B (etykieta środka znajduje się w załącznikach),
- W związku z planowanymi zabiegami agrolotniczymi ochrony lasu, zgodnie z art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2025 r., poz. 567), Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel wprowadził okresowy zakaz wstępu do lasu na terenie objętym zabiegiem ochronnym - Decyzja nr 20/2025 z dnia 22.05.2025 r., (skan decyzji znajduje się w załącznikach),
Informacja o wprowadzonym okresowym zakazie wstępu do lasu została opublikowana w portalu Bank Danych o Lasach (https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/).