REAERWATY PRZYRODY
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat „Moczadło"
Data utworzenia: 8 grudnia 2010 r.
Powierzchnia: 26,17 ha.
Leśnictwo: Turowiec.
Rezerwat chroni jezioro lobeliowe wraz z częścią zlewni porośniętej borami sosnowymi.
Rezerwat położony jest w powiecie chojnickim, na terenie gminy Brusy, około 2 km na południowy zachód od miejscowości Męcikał. Obejmuje on grunty leśne będące własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Rytel oraz jezioro Moczadło, które jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych. Jezioro Moczadło jest niewielkim 4,47 ha i niezbyt głębokim do około 11 m, oligotroficznym zbiornikiem, z krystalicznie czystą wodą. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej reprezentatywnych jezior lobeliowych w Polsce. Jest tu stanowisko wielu cennych gatunków roślin. W jeziorze stwierdzono bardzo liczną populację elismy pływającej, znajduje się tu także poryblin jeziorny i lobelia jeziorna. Na brzegu jeziora występują m.in. rosiczka pośrednia, widłaczek torfowy i przygiełka biała.
Rezerwat „Male Łowne"
Data utworzenia: 31 grudnia 1993 r.
Powierzchnia: 37,83 ha.
Leśnictwo: Kopernica.
Rezerwat chroni jezioro dystroficzne oraz część zlewni porośniętej borami sosnowymi.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznych dla torfowisk przejściowych i wysokich, lasów bagiennych, wilgotnych oraz świeżych z występującymi tu gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem takich jak: rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, grzybień biały, widłak jałowcowaty, turzyca bagienna i wiele innych.
Centralną część rezerwatu stanowi niewielkie (3,23 ha) śródleśne wytopiskowe jeziorko o krystalicznie czystej wodzie z wyjątkowo niską zawartością soli mineralnych.
Fot. Pływające wyspy w rezerwacie Małe Łowne. Archiwum Nadl. Rytel
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Sprzedaż
Sprzedaż
Nadleśnictwo prowadzi sprzedaż drewna opałowego i użytkowego, sadzonek drzew i krzewów, a w sezonie przedświątecznym – także choinek.
Sprzedaż drewna
Cennik detaliczny sprzedaży drewna 1/2024 obowiązujący od dnia 16 stycznia 2024 r. został wprowadzony Zarządzeniem nr 3/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel z dnia 15 stycznia 2024 roku i znajduje się w MATERIAŁACH DO POBRANIA. Sprzedaż detaliczną drewna w Nadleśnictwie Rytel reguluje Zarządzenie nr 4/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel z dnia 16 stycznia 2024 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu sprzedaży na podstawie cennika sprzedaży detalicznej - regulamin znajduje się w MATERIAŁACH DO POBRANIA.
Prosimy o kontakt telefoniczny, jeśli interesuje Państwa zakup drewna:
tel.: 52 334 18 65, tel. kom.: +48 734 488 342 - Tomasz Zmuda Trzebiatowski - st. specjalista SL ds. gospodarki drewnem
Sprzedaż sadzonek
Cennik detaliczny sprzedaży sadzonek drzew i krzewów obowiązujący od 23 października 2024 r. znajdą Państwo w MATERIAŁACH DO POBRANIA (poniżej).
W sprawie zakupu sadzonek, informacji udziela leśniczy-szkółkarz Wojciech Lemańczyk:
tel.: 52 398 56 98, tel. kom.: +48 577 677 684.
Sprzedaż choinek
W okresie przedświątecznym Nadleśnictwo Rytel prowadzi sprzedaż choinek. Cennik choinek wprowadzony Decyzją nr 26/2022 z dnia 6 grudnia 2022 roku znajdą Państwo w MATERIAŁACH DO POBRANIA (poniżej).