urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu (PUL), sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Projekt PUL jest opracowywany przez specjalistyczne jednostki wykonawstwa urządzeniowego np. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, plan urządzenia lasu, co do zasady, sporządza się na 10 lat, z uwzględnieniem przyrodniczych i ekonomicznych warunków gospodarki leśnej, celów i zasad gospodarki leśnej oraz sposobów ich realizacji, określonych dla każdego drzewostanu i urządzanego obiektu, z uwzględnieniem lasów ochronnych. Jednakże, wyjątkiem od powyższej zasady jest art. 18 ust. 2 ustawy o lasach, w myśl którego, w przypadkach uzasadnionych stanem lasów, a w szczególności wystąpieniem szkód lub klęsk żywiołowych, plan urządzenia lasu może być opracowany na okres krótszy niż 10 lat.

W Nadleśnictwie Rytel na skutek huraganowych wiatrów, które miały miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku, wystąpiły wielkopowierzchniowe szkody, co skutkowało koniecznością skrócenia okresu obowiązywania dotychczasowego planu urządzenia lasu do końca 2019 r., na co zgodę wyraził Minister Środowiska. Aneks do planu urządzenia lasu sporządzonego na lata 2017-2026 dla Nadleśnictwa Rytel, został zatwierdzony Decyzją Ministra Środowiska z dnia 18 marca 2019 roku. Powyższe miało umożliwić wykonanie obiektywnej taksacji i właściwe zaplanowanie zadań z zakresu gospodarki leśnej w rewizji planu urządzenia lasu na lata 2020-2029. Minister właściwy ds. środowiska zatwierdził Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Rytel 04.03.2022 r. (pismo DLŁ-WGL.8100.5.2022.LP).

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Młodzi Innowatorzy działali w Nadleśnictwie Rytel

Młodzi Innowatorzy działali w Nadleśnictwie Rytel

Jak innowacyjne spojrzenie na las przyniosło sukces uczniom Technikum Leśnego.

Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów jest ogólnokrajową federacją stowarzyszeń naukowych i naukowo-technicznych i jego głównych kierunków działalności zalicza się m.in. popularyzację osiągnięć naukowo-technicznych i ich twórców oraz realizację programu innowacyjnego wychowania młodzieży. Stowarzyszenie realizuje te cele poprzez coroczną organizację Olimpiady Innowacji Technicznych. Jak możemy przeczytać na stronach Związku, olimpiada ma charakter naukowo-techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych tematyką innowacyjności, nabyciem praktycznych umiejętności związanych z dokonywaniem i zgłaszaniem projektów wynalazczych, aktywizacją twórczego myślenia oraz edukacją o charakterze badawczym, usprawniającym, konstrukcyjnym bądź technologicznym. Olimpiada rozwija pasję i kształtuje umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy podnosząc aktywność poznawczą młodzieży uzdolnionej. To decyduje o lepszym przygotowaniu uczniów do dalszego kształcenia, a tym samym wyznacza drogę do ścisłej współpracy z wyższymi uczelniami. W ramach olimpiady można startować w blokach tematycznych innowacji w ochronie środowiska, elektronice i mechatronice, telekomunikacji i informatyce, mechanice, a także w wynalazczości. Olimpiada organizowana jest jako zawody trójstopniowe – na poziomie szkolnym, okręgowym oraz ogólnopolskim – centralnym. W Olimpiadzie mogą brać udział indywidualni uczniowie lub 2,3-osobowe zespoły uczniowskie.

W tym roku szkolnym udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska wzięli uczniowie klasy IV Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi – Oliwia Lis i Szymon Krukowski, którzy we współpracy z Nadleśnictwem Rytel wykonali projekt pt. „Projektowanie zagospodarowania powierzchni leśnych z uwzględnieniem estetyki i krajobrazowości lasu oraz wypełniania społecznych potrzeb w zakresie rekreacji, terapii lasem, edukacji itp.”. Projekt został zrealizowany na terenie Leśnictwa Krojanty i objął powierzchnię leśną sąsiadującą z zespołem dworsko-parkowym w miejscowości Krojanty.

Przedmiotem projektu jest odmienne od zaplanowanego zagospodarowanie drzewostanu zakwalifikowanego do tzw. lasów o dominującej funkcji społecznej, jako przykładu i podstawy do wdrożenia w tym zakresie zunifikowanej procedury postępowania, która znajdzie zastosowanie przy tworzeniu lub modyfikacji wskazówek gospodarczych w planach urządzenia lasu dla nadleśnictw i innych zarządców lasów.

Usytuowanie powierzchni w przestrzeni geograficznej, a także kulturowej oraz stan drzewostanu nasunęły pomysł, aby obiekt ten potraktować nie jak las gospodarczy (o dominującej funkcji produkcyjnej), lecz jako las pełniący przede wszystkim funkcję krajobrazową, ekologiczną, a także społeczną (rekreacyjną, edukacyjną, terapeutyczną) i opracować dla niego innowacyjny sposób zagospodarowania. Do przygotowania projektu zostały wykorzystane nowoczesne narzędzia uzyskiwania, przetwarzania i prezentacji danych. W ramach prac terenowych dokonano inwentaryzacji przyrodniczej oraz waloryzacji powierzchni pod kątem krajobrazowym i historyczno-kulturowym. Następnie zaplanowano wykonanie niezbędnych działań z zakresu gospodarki leśnej zmierzającej do ukształtowania stabilnego wielogatunkowego i wielogeneracyjnego drzewostanu.

Innowacyjność zaproponowanych rozwiązań polega na: wykorzystaniu nowoczesnego spojrzenia na lasy i leśnictwo, zwrócenia uwagi na rosnące potrzeby społeczne związane z korzystaniem z środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu jego gospodarczego i ochronnego charakteru. Innowacyjne jest również spojrzenie na funkcje prozdrowotne i rekreacyjne lasu. Wykorzystane naturalnych walorów otoczenia, przy wsparciu w postaci obiektów infrastruktury turystycznej, zachęci pacjentów przebywających w klinice rehabilitacyjnej, a także turystów do przebywania w lesie i korzystania z naturalnego otoczenia. W projekcie zagospodarowania powierzchni przewidziane do wykonania prace wykraczają poza ramy typowej gospodarki leśnej i ukierunkowane są na kształtowanie drzewostanu pod kątem krajobrazowym z wykorzystywaniem walorów estetycznych wprowadzanych gatunków drzew i krzewów. Efektem działań podjętych w ramach projektu będzie stworzenie powierzchni leśnej ukierunkowanej na oczekiwania społeczne a jednocześnie zapewniającej różnorodność biologiczną i stabilność ekologiczną.

Projekt uczniów Technikum Leśnego w Tucholi zakwalifikował się do etapu centralnego Olimpiady i zdobył trzecią lokatę, a uczniowie, oprócz atrakcyjnych nagród zdobyli tytuł „Młodego Ekologa Innowatora”. Uroczysta gala rozdania nagród laureatom olimpiady odbyła się w siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Warszawie.

Opiekunami merytorycznymi uczniów byli Jolanta Wencel i Adrian Talaśka. W prace koncepcyjne i terenowe zaangażowany był zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, Waldemar Wencel. Ponadto, w przygotowaniu elektronicznej wersji pracy nieoceniona była pomoc Pana Mirosława Kłosowskiego z Technikum Leśnego w Tucholi oraz Wiktora Piekutowskiego – ucznia klasy III TL.

Oliwii i Szymonowi gratulujemy sukcesu i przystępujemy do pracy nad realizacją projektu.