urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu (PUL), sporządzanych dla nadleśnictw na okres 10 lat. Projekt PUL jest opracowywany przez specjalistyczne jednostki wykonawstwa urządzeniowego np. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, plan urządzenia lasu, co do zasady, sporządza się na 10 lat, z uwzględnieniem przyrodniczych i ekonomicznych warunków gospodarki leśnej, celów i zasad gospodarki leśnej oraz sposobów ich realizacji, określonych dla każdego drzewostanu i urządzanego obiektu, z uwzględnieniem lasów ochronnych. Jednakże, wyjątkiem od powyższej zasady jest art. 18 ust. 2 ustawy o lasach, w myśl którego, w przypadkach uzasadnionych stanem lasów, a w szczególności wystąpieniem szkód lub klęsk żywiołowych, plan urządzenia lasu może być opracowany na okres krótszy niż 10 lat.

W Nadleśnictwie Rytel na skutek huraganowych wiatrów, które miały miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku, wystąpiły wielkopowierzchniowe szkody, co skutkowało koniecznością skrócenia okresu obowiązywania dotychczasowego planu urządzenia lasu do końca 2019 r., na co zgodę wyraził Minister Środowiska. Aneks do planu urządzenia lasu sporządzonego na lata 2017-2026 dla Nadleśnictwa Rytel, został zatwierdzony Decyzją Ministra Środowiska z dnia 18 marca 2019 roku. Powyższe miało umożliwić wykonanie obiektywnej taksacji i właściwe zaplanowanie zadań z zakresu gospodarki leśnej w rewizji planu urządzenia lasu na lata 2020-2029. Minister właściwy ds. środowiska zatwierdził Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Rytel 04.03.2022 r. (pismo DLŁ-WGL.8100.5.2022.LP).

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta

Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta

W piątkowe przedpołudnie, 28 czerwca 2024 roku, delegacje leśników, myśliwych z Koła Łowieckiego Nr 31 "Dr. Jana Łukowicza w Chojnicach" oraz zaproszeni goście - przede wszystkim członkowie rodziny dr. Jana Łukowicza, wzięli udział w zorganizowanej przez Nadleśnictwo uroczystości poświęcenia odtworzonego krzyża przy pomniku ku czci św. Huberta fundacji dr. Jana Łukowicza z 1931 r., znajdującego się na terene Leśnictwa Funka w okolicach Jeziora Niedźwiedź, na styku siedmiu dróg. Lokalizację pomnika można sprawdzić tutaj.

Po powitaniu zebranych przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, głos zabrał p. dr Marcin Synak - Dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach - historyk, myśliwy, badacz zajmujący się tematyką łowiectwa na Pomorzu. Pan Dyrektor przedstawił historię pomnika ku czci świętego Huberta wraz z krzyżem, ufundowanego przez dr. Jana Łukowicza (1886-1857) - chojnickiego medyka, myśliwego, kolekcjonera i działacza społecznego (notka biograficzna dr. Łukowicza na stronie internetowej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach). Poniżej, w plikach do pobrania zamieszczamy 11 zeszyt czasopisma "Baszta" - periodyku wydawanego przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, z artykułem autorstwa p. Marcina Synaka pt.: "Jan Paweł Łukowicz (1886-1857). Pod opieką św. Huberta". Zeszyt został udostępniony w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Poświęcenia odtworzonego krzyża dokonał ks. Henryk Borkowski - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach. Dotychczasowy sosnowy krzyż uległ naturalnemu rozpadowi - dodatkowo, w jego zmurszałych ramionach wyprowadziły swoje lęgi ptaki. Dopiero po opuszczeniu gniazda, krzyż został zdemontowany i zastąpiony nowym, wykonanym z drewna modrzewiowego. Pierwszy krzyż, który stanął w tym miejscu w 1931 roku był wykonany z drewna dębowego.

Poniżej - znajdujący się w Łowieckiej Bibliotece Cyfrowej Krzysztofa Daszkiewicza, udostępniony na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, odpis dokumentu przejęcia pomnika św. Huberta przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że w historii tej fundacji swój niemały wkład mieli również leśnicy - warto wspomnieć tutaj przedwojennego Nadleśniczego Nadleśnictwa Klosnowo, Aleksandra Jezierskiego (1890-1962).