Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Stroisz 2024"

Akcja "Stroisz 2024"

Ostatnie dni października to okres wytężonej pracy Straży Leśnej, związany ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i nasilonymi w tym czasie kradzieżami stroiszu.

Stroiszem nazywamy gałązki drzew i krzewów iglastych wykorzystywane do wykonywania wieńców, wiązanek i innych dekoracji.

Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie gałązek świerkowych i jodłowych jest ważnym elementem naszej kultury i pamięci o bliskich zmarłych.

Niestety, pozyskiwanie stroiszu w sposób nieuprawniony i z nielegalnych źródeł, może mieć negatywne konsekwencje dla lasu.

Każdego roku, Lasy Państwowe przy współpracy ze służbami mundurowymi prowadzą działania związane z patrolowaniem terenów leśnych pod kątem zwalczania procederu nielegalnego pozyskiwania stroiszu.

Strażnicy leśni, w celu wykrycia sprawców niszczenia drzewek iglastych, mogą posługiwać się urządzeniami służącymi do monitoringu wizyjnego (kamery, fotopułapki).

Osoby dokonujące leśnego szkodnictwa leśnego ujęte na gorącym uczynku, muszą się liczyć z karami. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł, a sprawy często są także kierowane do sądu.

Część nadleśnictw w swojej ofercie sprzedaży detalicznej może posiadać również stroisz. Pozyskiwany jest on jako produkt uboczny powstający podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach iglastych.

Leśnicy apelują o świadome kupowanie wieńców i wiązanek oraz innych elementów dekoracyjnych na bazie stroiszu tak, by nie przyczyniać się do szkód przyrodniczych i gospodarczych w lasach.