Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Parki krajobrazowe

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Komunikat - przypomnienie o zamkniętym moście

Komunikat - przypomnienie o zamkniętym moście

KOMUNIKAT

Nadleśnictwo Rytel informuje i przypomina, że drewniany most na rzece Brdzie w Żukowie od 15 czerwca 2023 r. pozostaje zamknięty dla ruchu z powodu złego stanu technicznego, który może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników.

Most został wyłączony z użytkowania do odwołania, na podstawie przeglądu technicznego, który wykazał poważne uszkodzenia konstrukcji nośnej. Na miejscu wprowadzono odpowiednie oznakowanie zakazujące wstępu i przejazdu przez obiekt.

Niestety, mimo wyraźnych zakazów, do Nadleśnictwa docierają sygnały o nieroztropnych działaniach, takich jak organizowanie rajdów rowerowych, których trasa obejmuje przeprawę przez nieczynny most. Przypominamy, że ignorowanie oznakowania i świadome wchodzenie na most jest nie tylko skrajnie niebezpieczne, ale może również skutkować odpowiedzialnością prawną.

Apelujemy o rozwagę, poszanowanie zasad bezpieczeństwa oraz o nieorganizowanie żadnych wydarzeń obejmujących przejście lub przejazd przez zamknięty most.

Dziękujemy za zrozumienie i współpracę.

Nadleśniczy
Nadleśnictwa Rytel
Łukasz Rutkowski

Rytel, 15 kwietnia 2025 r.