Regulamin korzystania z dróg leśnych
Zasady poruszania się pojazdów silnikowych, zaprzęgowych oraz motorowerów po drogach leśnych reguluje artykuł 29 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach. W myśl przywołanego przepisu, ruch pojazdów w lesie dozwolony jest drogami publicznymi oraz drogami leśnymi udostępnionymi do ruchu, oznakowanymi w czytelny i widoczny sposób. Uwaga! Na drogach leśnych nieudostępnionych do ruchu pojazdów mechanicznych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach.
Wyciąg z ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 530) – art. 29 – przepisy dotyczące ruchu pojazdów w lesie:
1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust.1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust.2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:
1) pracowników nadleśnictw;
2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów Państwowych;
3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie;
4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny;
4a) pracowników Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz osób wykonujących badania na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w związku z realizacją państwowego monitoringu środowiska;
5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;
6) właścicieli lasów we własnych lasach;
7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;
8) pracowników podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.), w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;
8a) osób biorących udział w kształceniu kadr dla leśnictwa, w związku z prowadzeniem zajęć szkoleniowych;
9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych;
10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.
4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody właściciela lasu.
Pełna treść ustawy o lasach jest dostępna na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych (ISAP) www.isap.sejm.gov.pl.
Na podstawie Zarządzenia Nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 28 maja 2021 r. w sprawie wytycznych dotyczących korzystania z dróg leśnych, a także ich oznakowania i udostępniania dla ruchu pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel Zarządzeniem nr 30/2020 z dnia 20.10.2021 r. wprowadził do stosowania zasady korzystania z dróg leśnych udostępnionych do ruchu publicznego, które zostały określone w „Regulaminie korzystania z dróg leśnych udostępnionych do ruchu publicznego dla pojazdów silnikowych, zaprzęgowych i motorowerów na terenie Nadleśnictwa Rytel” (zał. nr 1 do Zarządzenia nr 30/2021). Z kolei w „Regulaminie korzystania z dróg leśnych na terenie Nadleśnictwa Rytel” (Zał. nr 2 do Zarządzenia nr 30/2021), określono korzystanie z dróg nieudostępnionych do ruchu publicznego. Z treścią obu regulaminów można zapoznać się poniżej.
Najnowsze aktualności
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion


Szanowni Państwo,
w najbliższy piątek, 16 maja, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - wieczorne zwiedzanie zabytkowej części Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie.
Nasza wyłuszczarnia, wybudowana w 1913 roku, jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie. Przez dekady łuszczono tutaj nasiona takich gatunków jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy daglezja zielona.
Obecnie zabytkowa część wyłuszczarni pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby gospodarki leśnej.
Niedawno zakończyliśmy prace związane z umożliwieniem bezpiecznego udostępnienia budynku wyłuszczarni do zwiedzania. Opracowana została dokumentacja ochrony p.poż. i BHP, zmodernizowana została również instalacja elektryczna i oświetlenie wewnątrz obiektu.
Przed nami kolejne prace dotyczące wystawy prezentującej historię obiektu, jednak już teraz zachęcamy do odwiedzenia z przewodnikiem tego niezwykłego miejsca, gdzie historia spotyka się z techniką i przyrodą.
Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie zostanie przeprowadzone w pięciu grupach ok. 20 osobowych (wejścia o 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 oraz o 21:00). Zwiedzanie z przewodnikiem potrwa ok. 30 min. Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę za pomocą formularza elektronicznego.
Zgłoszenie udziału w wydarzeniu oznacza akceptację regulaminu zwiedzania wyłuszczarni nasion oraz potwierdzenie zapoznania się z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony danych osobowych.
Zgłoszenia przyjmujemy do czwartu, 15 maja, do godziny 15:00.
Na pytania odpowiadamy telefonicznie (668 037 699) oraz mailowo (adrian.talaska@torun.lasy.gov.pl).
Do zobaczenia!