Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Ogłoszenie o sprzedaży szyszek
Ogłoszenie o sprzedaży szyszek
OGŁOSZENIE O PRZETARGU
(ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT)
SKARB PAŃSTWA – PAŃSTWOWE GOSPODARSTWO LEŚNE LASY PAŃSTWOWE NADLEŚNICTWO RYTEL
z siedzibą w miejscowości Rytel-Dworzec 4, 89-642 Rytel
zaprasza do złożenia oferty na:
zakup szyszek sosnowych po wyłuszczeniu z Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie, mieszczącej się w Klosnowie, 89-620 Klosnowo
- Opis przedmiotu postępowania:
Przedmiotem postępowania jest sprzedaż szyszek otwartych po wyłuszczeniu nasion z drzew sosnowych, niesortowanych (możliwa niewielka domieszka innych gatunków szyszek). Szyszki przeszły proces technologiczny suszenia i wyłuszczania nasion i posiadają nieznaczną wilgotność powierzchniowo-powietrzną. Dostępna ilość to 10 ton (20 partii po 500 kg szyszek; 500 kg odpowiada 2,5 mp szyszek). Nadleśnictwo Rytel nie zapewnia załadunku, opakowań ani transportu towarudnia 30.06.2025 r. Nadleśnictwo Rytel dopuszcza złożenie oferty przez Oferenta na wszystkie partie. Spośród wszystkich ofert wybrane zostaną oferty z najkorzystniejszą ceną za partię
(500 kg). Płatność odbywać się będzie przelewem na konto Nadleśnictwa Rytel po podpisaniu umowy i przed odbiorem szyszek.
- Termin odbioru szyszek: do dnia 30.06.2025r.
- Kryteria wyboru ofert:
Zostaną wybrane oferty z najwyższą ceną netto za 1 partię (500 kg) wyłuszczonych szyszek. Cena minimalna wynosi 400,00 zł netto za 1 partię (500 kg) szyszek.
Zaoferowana cena musi być równa lub wyższa od w/w ceny.
- Uczestnik przetargu jest związany ofertą w terminie 30 dni od daty otwarcia ofert.
- W przypadku złożenia dwóch lub więcej równorzędnych najkorzystniejszych ofert, będzie decydował termin wpływu oferty. W takim przypadku wygrywa oferta złożona wcześniej.
- W przypadku chęci złożenia ofert o zróżnicowanej cenie, konieczne będzie złożenie kilku odrębnych ofert.
- Nadleśnictwo Rytel zapewnia oferentowi, który złożył najkorzystniejszą ofertę , taką ilość szyszek, jaką zadeklarował w swojej ofercie.
- Nadleśnictwo Rytel uprawnione jest do zmiany warunków niniejszego ogłoszenia lub odwołania przetargu bez podania przyczyny na każdym jego etapie.
- Sposób przygotowania oferty:
Oferta winna zawierać:
- nazwę firmy (lub imię i nazwisko),
- adres składającego ofertę,
- nr NIP ( w przypadku podmiotów gospodarczych),
- nr telefonu lub adres e-mail (w celu ułatwienia korespondencji),
- oferowaną cenę netto za 1 kg szyszek,
- deklarowaną ilość partii.
W tym celu prosimy o skorzystanie ze wzoru formularza oferty, stanowiącego załącznik nr 1 do tego ogłoszenia. Załącznik ten musi być podpisany przez oferenta.
- Warunki płatności - Nadleśnictwo Rytel po rozstrzygnięciu postępowania, podpisze z wygranym oferentem umowę oraz wystawi fakturę VAT. Płatność musi nastąpić przelewem na konto Nadleśnictwa Rytel przed odbiorem szyszek. Istnieje też możliwość zapłaty kartą płatniczą w siedzibie Nadleśnictwa Rytel. Do zaoferowanej ceny netto zostanie doliczony podatek VAT w stawce 23 %.
- Miejsce i termin składania ofert:
Ofertę należy złożyć do dnia 03.06.2025 roku, do godziny 10:00w zamkniętej kopercie z dopiskiem:
„Oferta – zakup wyłuszczonych szyszek. Nie otwierać przed 03.06.2025 roku, do godziny 11:00"
- Miejsce i termin otwarcia ofert:
Otwarcie ofert nastąpi 03.06.2025 roku o godz. 11:00 w siedzibie Nadleśnictwa Rytel, adres: Rytel Dworzec 4, 89-642 Rytel.
- Miejsce i sposób uzyskania dodatkowych informacji:
Witold Prabucki – kierownik Wyłuszczarni Nasion i Stacji Oceny Nasion,
Tel.: 52 398 56 15; kom. 694 439 405