Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątanie Świata 2023

Sprzątanie Świata 2023

W dniu „Sprzątania Świata” na prośbę nauczycieli SP w Męcikale oraz ZS w Rytlu, z młodzieżą z obydwu szkół zorganizowaliśmy akcję zbierania śmieci w lasach i otoczeniu, w którym mieszkamy. Na początku akcji pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili pogadankę na temat wpływu zaśmiecania na środowisko. Omówione zostały także zasady bhp, których należy przestrzegać podczas akcji. Trzeba przyznać, że zbieranie czyichś śmieci należy nie tylko do bardzo przykrego zajęcia, ale może być także niebezpieczne.

Śmieci w lesie, przy drogach, w parkach i na ulicach, to dewastacja krajobrazu, świadectwo niechlujstwa i braku wyobraźni obywateli, a także śmiercionośna pułapka dla zwierząt, szczególnie ptaków i owadów, jak również trucizna dla gleby i roślinności. To także swego rodzaju certyfikat naszej kultury i poszanowania przyrody.

Czy akcja „Sprzątania Świata” przynosi jakieś korzyści? Najważniejszą z pewnością jest to, że uprzątnęliśmy kawałek swojego otoczenia. A w dłuższej perspektywie? Czy skutkować będzie mądrzejszym, bardziej świadomym zachowaniem, chroniącym nasze środowisko przed obecnością śmieci? Jak zaszczepić młodym ludziom właściwe postępowanie z odpadami, przede wszystkim aby wytwarzać ich jak najmniej, segregować i wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych w celu ponownego wykorzystania?

Niech nasze codzienne wybory i zachowania prowadzą do tego, by nie było konieczności organizowania kolejnych akcji „Sprzątania Świata”.

Dziękując szkołom za podjęcie inicjatywy, zachęcamy bardzo nauczycieli do systematycznego edukowania swoich wychowanków w tej kwestii. My niezmiennie deklarujemy naszą pomoc i zaangażowanie w tą edukację.