Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Nadleśnictwo Rytel prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 17,5 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 70 tys. m sześc. drewna.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Rytel trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Rytel.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion

Szanowni Państwo,

w najbliższy piątek, 16 maja, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - wieczorne zwiedzanie zabytkowej części Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie.

Nasza wyłuszczarnia, wybudowana w 1913 roku, jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Europie. Przez dekady łuszczono tutaj nasiona takich gatunków jak sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski czy daglezja zielona.

Obecnie zabytkowa część wyłuszczarni pełni funkcję edukacyjną, pokazując przedwojenną myśl techniczną ówczesnych leśników i zasady pozyskiwania nasion drzew iglastych na potrzeby gospodarki leśnej.

Niedawno zakończyliśmy prace związane z umożliwieniem bezpiecznego udostępnienia budynku wyłuszczarni do zwiedzania. Opracowana została dokumentacja ochrony p.poż. i BHP, zmodernizowana została również instalacja elektryczna i oświetlenie wewnątrz obiektu.

Przed nami kolejne prace dotyczące wystawy prezentującej historię obiektu, jednak już teraz zachęcamy do odwiedzenia z przewodnikiem tego niezwykłego miejsca, gdzie historia spotyka się z techniką i przyrodą.

Wieczorne zwiedzanie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie zostanie przeprowadzone w pięciu grupach ok. 20 osobowych (wejścia o 18:00, 18:45, 19:30, 20:15 oraz o 21:00). Zwiedzanie z przewodnikiem potrwa ok. 30 min. Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę za pomocą formularza elektronicznego.

Zgłoszenie udziału w wydarzeniu oznacza akceptację regulaminu zwiedzania wyłuszczarni nasion oraz potwierdzenie zapoznania się z klauzulą informacyjną dotyczącą ochrony danych osobowych.

Zgłoszenia przyjmujemy do czwartu, 15 maja, do godziny 15:00.

Na pytania odpowiadamy telefonicznie (668 037 699) oraz mailowo (adrian.talaska@torun.lasy.gov.pl).

Do zobaczenia!