Regulaminy obiektów udostępnionych na cele turystyczne

Szanowni Państwo,

w trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających teren Nadleśnictwa Rytel, zamieszczamy poniżej aktualnie obowiązujące regulaminy korzystania z naszych obiektów turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych, wprowadzone do stosowania Zarządzeniem nr 50/2024 Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel z dnia 12.12.2024 r. w sprawie ustalenia nazw i regulaminów obiektów turystyczno-edukacyjnych w Nadleśnictwie Rytel (znak spr.: ZG2.715.12.2024).

Zapraszamy do odwiedzania leśnych ostępów Nadleśnictwa Rytel!

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach

Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach

W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, z okazji 220. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, na Starym Rynku w Chojnicach odbyło się wydarzenie promujące czytelnictwo. Zorganizowano je w ramach akcji "Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza".

Organizatorami wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach oraz Stowarzyszenie LekTURa, a partnerami: Chojnickie Centrum Kultury, II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa oraz Promocja Regionu Chojnickiego.

Do współorganizacji włączyło się również Nadleśnictwo Rytel, które przygotowało stoisko edukacyjne. Leśnicy rozdawali mieszkańcom Chojnic bezpłatne sadzonki drzew, a dla dzieci i młodzieży zorganizowali konkursy przyrodnicze. Tego dnia Chojnice dosłownie zazieleniły się od drzewek – rozdano niemal tysiąc sadzonek modrzewi i sosen. Nie zabrakło również rozmów o lesie, ochronie przyrody oraz działaniach gospodarczych prowadzonych przez leśników.

W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym promowaliśmy także walory przyrodnicze naszego nadleśnictwa i zachęcaliśmy do korzystania ze szlaków pieszych, rowerowych oraz leśnej infrastruktury turystycznej.

Wydarzeniu towarzyszyła próba bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. W tegorocznej edycji akcji udział wzięło 635 osób. Choć nie udało się pobić rekordu z 2023 roku, udowodniliśmy, że czytanie nadal łączy ludzi i może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Las od wieków stanowił źródło natchnienia i inspiracji dla artystów. Również Hans Christian Andersen, którego wspominaliśmy tego dnia, chętnie wykorzystywał w swoich baśniach motywy przyrodnicze – lasy stawały się tłem opowieści, kryły tajemnice i budowały baśniowy nastrój. Zwierzęta i rośliny, występujące często jako bohaterowie jego utworów, w sposób alegoryczny ukazywały ludzkie cechy i emocje.

Doskonałym połączeniem obu tych światów – literatury i przyrody – byłoby czytanie książek w lesie, na łonie natury, gdzie słowa nabierają nowego wymiaru w otoczeniu szumu drzew i śpiewu ptaków.