Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Rytel

100 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Rytel

7 listopada 2024 r. Nadleśnictwo Rytel zorganizowało okolicznościowe spotkanie z okazji jubileuszu stulecia Lasów Państwowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół oraz instytucji na co dzień współpracujących z Nadleśnictwem Rytel.

Podczas części kameralnej, nadleśniczy Łukasz Rutkowski przyjął gratulacje, podziękowania za dotychczasową dobrą współpracę oraz życzenia kolejnych, zacnych jubileuszy dla Lasów Państwowych i naszej jednostki. Następnie, zebrani wysłuchali dwóch wystąpień nawiązujących do historii powstania Lasów Państwowych oraz działań Nadleśnictwa Rytel związanych z zagospodarowaniem powierzchni uszkodzonych przez nawałnicę z 11 sierpnia 2017 r.

Po konferencji, przy siedzibie nadleśnictwa zasadzono pamiątkowe drzewko – egzemplarz cisa pospolitego (Taxus baccata) mało znanej odmiany ‘Kórnik’, wyhodowanej w zakładzie doświadczalnym Polskiej Akademii Nauk „Szkółki Kórnickie”. W pobliżu posadzonego cisa odsłonięta została również okolicznościowa tabliczka.

Kolejnym punktem obchodów stulecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Rytel była część terenowa, podczas której goście mieli okazję własnoręcznie posadzić swój kawałek lasu na przygotowanej wcześniej powierzchni w Leśnictwie Mylof.