Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Sprzątanie Świata 2023
Sprzątanie Świata 2023
W dniu „Sprzątania Świata” na prośbę nauczycieli SP w Męcikale oraz ZS w Rytlu, z młodzieżą z obydwu szkół zorganizowaliśmy akcję zbierania śmieci w lasach i otoczeniu, w którym mieszkamy. Na początku akcji pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili pogadankę na temat wpływu zaśmiecania na środowisko. Omówione zostały także zasady bhp, których należy przestrzegać podczas akcji. Trzeba przyznać, że zbieranie czyichś śmieci należy nie tylko do bardzo przykrego zajęcia, ale może być także niebezpieczne.
Śmieci w lesie, przy drogach, w parkach i na ulicach, to dewastacja krajobrazu, świadectwo niechlujstwa i braku wyobraźni obywateli, a także śmiercionośna pułapka dla zwierząt, szczególnie ptaków i owadów, jak również trucizna dla gleby i roślinności. To także swego rodzaju certyfikat naszej kultury i poszanowania przyrody.
Czy akcja „Sprzątania Świata” przynosi jakieś korzyści? Najważniejszą z pewnością jest to, że uprzątnęliśmy kawałek swojego otoczenia. A w dłuższej perspektywie? Czy skutkować będzie mądrzejszym, bardziej świadomym zachowaniem, chroniącym nasze środowisko przed obecnością śmieci? Jak zaszczepić młodym ludziom właściwe postępowanie z odpadami, przede wszystkim aby wytwarzać ich jak najmniej, segregować i wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych w celu ponownego wykorzystania?
Niech nasze codzienne wybory i zachowania prowadzą do tego, by nie było konieczności organizowania kolejnych akcji „Sprzątania Świata”.
Dziękując szkołom za podjęcie inicjatywy, zachęcamy bardzo nauczycieli do systematycznego edukowania swoich wychowanków w tej kwestii. My niezmiennie deklarujemy naszą pomoc i zaangażowanie w tą edukację.