Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo to nie tylko łowy, to przede wszystkim gospodarowanie populacjami zwierzyny zgodnie z ochroną przyrody przy współpracy różnych organizacji i osóbfizycznych. To także kultywowanie dobrych tradycji i obyczajów łowieckich, gwara myśliwska, układanie psów myśliwskich, zawody w strzelaniu do rzutków (skeet), gromadzenie zbioru książek o tematyce łowieckiej, sztuka inspirowana lasem i polowaniem, szlachetna sztuka wabienia zwierzyny czy muzyka myśliwska.
Nadleśnictwo Rytel należy do Łowieckiego Rejonu Hodowlanego Nr 1 „Bory Tucholskie Północne”. Gospodarka łowiecka prowadzona jest na podstawie Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych opracowanych na lata 2023-2033 oraz Rocznych Planów Łowieckich. Nadleśnictwo Rytel zatwierdza Roczne Plany Łowieckie dla sześciu obwodów łowieckich, w których nadzoruje prowadzenie gospodarki łowieckiej, pięć z nich to obwody leśne i jeden polny. Obwody łowieckie dzierżawione są przez pięć Kół Łowieckich:
1. Nr 152 „Bór” w Rytlu (obwód nr 285 leśny)
2. Nr 34 „Knieja” w Rytlu (obwód nr 286 leśny)
3. Nr 31 „ Dr J. Łukowicza” w Klosnowie (obwód nr 270 leśny i nr 287 leśny)
4. Nr 55 „Daniel” w Warszawie (obwód nr 288 leśny)
5. Nr 32 „Daniel” w Chojnicach (obwód nr 301 polny).
Wskutek nawałnicy po zagospodarowaniu powierzchni leśnej młodymi uprawami można zaobserwować stopniowy powrót jeleni. W wyniku inwentaryzacji stwierdzono jeleni 368 sztuk, saren 843 sztuk oraz 51 dzików. Istnieje więc uzasadniona obawa, że stany jeleni wpłyną na uszkadzanie nowo posadzonych drzew na uprawach.
Aby temu zapobiec, oprócz zabezpieczania cennych gatunków, zwiększono plan odstrzału jeleni. Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, jenoty, kuny, tchórze, dzikie króliki oraz inne gatunki.
Najnowsze aktualności
Firma Polipol posadziła las
Firma Polipol posadziła las
25 października, na terenie Leśnictwa Powałki, odbyła się akcja społecznego sadzenia lasu zorganizowana z inicjatywy przedsiębiorstwa Polipol Meble Sp. z o.o. W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 pracowników firmy, którzy na powierzchni 1,20 ha posadzili prawie 10 000 szt. dwuletnich sadzonek sosny zwyczajnej.
Przedsiębiorstwa w swoich działaniach realizują koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR), która uwzględnia interesy społeczne, aspekty środowiskowe, czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności pracownikami. Firma Polipol Meble w ramach realizacji strategii CSR w aspekcie środowiskowym, zakupiła prawie 23 000 sztuk sadzonek do odnowienia powierzchni leśnej w Nadleśnictwie Rytel. Wydarzenie miało również charakter integracyjny i edukacyjny.
Warto nadmienić, że współpraca firmy Polipol Meble z Nadleśnictwem Rytel rozpoczęła się już wcześniej – sadzenie lasu w Leśnictwie Powałki to trzecia tego typu akcja.