Lasy niepaństwowe

Lasy prywatne stanowią ok. 18% lasów w Polsce. Ponad 70% Starostw Powiatowych powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach – Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Leśnicy w ramach tych działań na wniosek właścicieli:
•    doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
•    odpłatnie udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
•    wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe zagrażające trwałości lasów,
•   mogą organizować wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
•  na wniosek właściciela gruntu sporządzają plany zalesień, w przypadkach objętych przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

    Dla lasów stanowiących własność osób fizycznych sporządza się uproszczone plany urządzania lasu (w kompleksach pow. 10ha), oraz inwentaryzację stanu lasu (dla lasów rozdrobnionych poniżej 10ha) – na okresy 10 – letnie.
    
Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu drewna w należącym do niego lesie, albo w inny sposób pozyskuje z tego lasu drewno niezgodnie z uproszczonym planem urządzania lasu, lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej, albo bez wymaganego pozwolenia, podlega karze grzywny. W razie popełnienia wykroczenia orzeka się przepadek pozyskanego drewna.
Drewno pozyskane w lasach niepaństwowych podlega ocechowaniu, a właściciel lasu otrzymuje dokument potwierdzający legalność pozyskanego drewna.
 

kontakt do Specjalisty Służby Leśnej ds. lasów niepaństwowych:

Izabela Knut
tel. 52 334 94 78
kom. 537 977 261
e-mail: izabela.knut@torun.lasy.gov.pl

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta

Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta

W piątkowe przedpołudnie, 28 czerwca 2024 roku, delegacje leśników, myśliwych z Koła Łowieckiego Nr 31 "Dr. Jana Łukowicza w Chojnicach" oraz zaproszeni goście - przede wszystkim członkowie rodziny dr. Jana Łukowicza, wzięli udział w zorganizowanej przez Nadleśnictwo uroczystości poświęcenia odtworzonego krzyża przy pomniku ku czci św. Huberta fundacji dr. Jana Łukowicza z 1931 r., znajdującego się na terene Leśnictwa Funka w okolicach Jeziora Niedźwiedź, na styku siedmiu dróg. Lokalizację pomnika można sprawdzić tutaj.

Po powitaniu zebranych przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, głos zabrał p. dr Marcin Synak - Dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach - historyk, myśliwy, badacz zajmujący się tematyką łowiectwa na Pomorzu. Pan Dyrektor przedstawił historię pomnika ku czci świętego Huberta wraz z krzyżem, ufundowanego przez dr. Jana Łukowicza (1886-1857) - chojnickiego medyka, myśliwego, kolekcjonera i działacza społecznego (notka biograficzna dr. Łukowicza na stronie internetowej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach). Poniżej, w plikach do pobrania zamieszczamy 11 zeszyt czasopisma "Baszta" - periodyku wydawanego przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, z artykułem autorstwa p. Marcina Synaka pt.: "Jan Paweł Łukowicz (1886-1857). Pod opieką św. Huberta". Zeszyt został udostępniony w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Poświęcenia odtworzonego krzyża dokonał ks. Henryk Borkowski - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach. Dotychczasowy sosnowy krzyż uległ naturalnemu rozpadowi - dodatkowo, w jego zmurszałych ramionach wyprowadziły swoje lęgi ptaki. Dopiero po opuszczeniu gniazda, krzyż został zdemontowany i zastąpiony nowym, wykonanym z drewna modrzewiowego. Pierwszy krzyż, który stanął w tym miejscu w 1931 roku był wykonany z drewna dębowego.

Poniżej - znajdujący się w Łowieckiej Bibliotece Cyfrowej Krzysztofa Daszkiewicza, udostępniony na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, odpis dokumentu przejęcia pomnika św. Huberta przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że w historii tej fundacji swój niemały wkład mieli również leśnicy - warto wspomnieć tutaj przedwojennego Nadleśniczego Nadleśnictwa Klosnowo, Aleksandra Jezierskiego (1890-1962).