OBIEKTY EDUKACYJNE

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się trzy obiekty, w których prowadzona jest działalność edukacyjna. Są to wieża widokowa w leśnictwie Młynki, Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie oraz wytyczona w jej sąsiedztwie ścieżka edukacyjna.

W Nadleśnictwie Rytel działalność edukacyjna prowadzona jest głównie w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie, niemniej posiadamy w swojej ofercie unikatowe i ciekawe miejsca, które zasługują na uwagę.

Punkt edukacyjny z wieżą widokową w leśnictwie Młynki

Punkt ten usytuowany jest przy drodze krajowej nr 22, w okolicy skrzyżowania z drogą prowadzącą do siedziby Nadleśnictwa Rytel, dalej w kierunku miejscowości Zapora. Z wieży widokowej znajdującej się na wysokości około 135 m n.p.m. można zobaczyć ogrom zniszczeń dokonanych przez nawałnicę z 11/12 sierpnia 2017 roku. Naprzeciwko wieży, po drugiej stronie drogi krajowej, leśnicy pozostawili obszar ok. 1 ha z nieuprzątniętym drzewostanem, dzięki czemu możliwe będzie obserwowanie przebiegu naturalnej regeneracji lasu po wystąpieniu szkód od wiatru. Przy obiekcie znajduje się miejsce postoju pojazdów oraz tablice edukacyjne informujące o skutkach klęski 100-lecia, udostępnianiu obszarów leśnych po nawałnicy i perspektywach przywrócenia lasu na tym terenie. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok.

Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie

Jest to ciekawy obiekt architektoniczny, w którym zachowały się ponadstuletnie urządzenia służące do wyłuszczania nasion z szyszek drzew leśnych. Wielokondygnacyjny budynek wyłuszczarni wybudowany został w 1913 roku przez Niemców. Jest to też największy taki obiekt w Europie.
Obiekt wyłuszczarni nasion posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami - od strony zachodniej wybudowano podjazd dla wózków inwalidzkich, umożliwiając w ten sposób korzystanie z sanitariatów i zwiedzanie części pomieszczen zlokalizowanych na parterze budynku wyłuszczarni. Ze względu na prace remontowe, aż do odwołania, wyłuszczarnia jest udostępniona do zwiedzania tylko z zewnątrz.

Izba Edukacyjna w Klosnowie

Izba Edukacyjna w Klosnowie znajduje się w budynku wyłuszczarni, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne. Pełna oferta zajęć edukacyjnych prowadzonych w Nadleśnictwie Rytel dostępna jest w zakładce OFERTA EDUKACYJNA.

Na terenie Nadleśnictwa Rytel znajdują się dwie wiaty z przeznaczeniem na ognisko. Pierwsza znajduje się przy Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie, druga naprzeciwko ośrodka wypoczynkowego Mikomania w leśnictwie Funka. Z obu wiat można korzystać we własnym zakresie, po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu u pracownika Nadleśnictwa Rytel prowadzącego sprawy z zakresu edukacji leśnej - numery telefonów i adresy e-mail w zakładce Kontakt/Nadleśnictwo.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy Państwowe transparentnie przed gminami i województwami

Lasy Państwowe transparentnie przed gminami i województwami

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie, które zobowiązuje nadleśnictwa w całej Polsce do regularnego informowania samorządów o swojej działalności, obejmującej gospodarkę leśną, ochronę przyrody, planowanie i ewentualne zagrożenia dla ekosystemów leśnych.

W Polsce są regiony, gdzie lasy pokrywają ponad 80 % powierzchni gminy. Tak jest np. w Cisnej - 88%, w Białowieży 88%, czy w Osiecznicy 84%. Lasy Państwowe często zarządzają terenami pełniącymi funkcję „zielonych płuc” gmin i najważniejszych miejsc rekreacji, a często są jednym z największych pracodawców w gminie czy powiecie. Jedno nadleśnictwo może obejmować swoim zasięgiem nawet kilkadziesiąt gmin.

Dlatego zgodnie z nowymi zasadami (Zarządzenie nr 115 z 18 września 2024 r.), nadleśniczowie oraz dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych będą raportować swoje działania bezpośrednio radom gmin i sejmikom województw. W gminach, gdzie lasy lub tereny przeznaczone do zalesienia zajmują ponad 100 hektarów od dziś nadleśniczy będą mieli obowiązek udziału w sesjach rad gmin.

- Celem tej decyzji jest zwiększenie transparentności oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi a samorządami. Udział w tych spotkaniach to okazja do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i przedstawicielami wspólnot lokalnych, a także rozmów na temat, ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej, edukacji, turystyki czy poprawy infrastruktury komunikacyjnej - mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Dzień poświęcony współpracy z samorządami

Wspomniane wyżej zarządzenie było głównym tematem spotkania w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich, urzędów marszałkowskich i wojewodów z Kierownictwem Lasów Państwowych.  W spotkaniu z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska wziął także udział Aleksander Jakubowski dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa.

Samorządowcy doceniali wagę wydanego zarządzenia, zaznaczając, że jako organy władzy w terenie potrzebują stałych narzędzi do rewizji postanowień władzy centralnej. Zwracali też uwagę na konieczność nowelizacji ustawy o lasach tak, aby była kompatybilna z innymi aktami prawnymi ochrony przyrody.

Konieczność współdziałania z uwzględnieniem ładu przestrzennego, a także wspólne inicjatywy dotyczące infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej oraz zatrzymywanie wody w lesie – to kolejne tematy, które wybrzmiały podczas rozmów.

- Ustawa o Lasach pochodzi z 1991 roku i zarówno leśnicy jak i samorządowcy są zgodni, że nie przystaje ona do dzisiejszej rzeczywistości. Czekając na jej zmianę podejmujemy decyzje, które w ramach obowiązującego prawa pozwolą nam na ścisłą współpracę z samorządami i spójne zarządzanie przestrzenią po to by zachować bioróżnorodność i sprostać wyzwaniom klimatycznym - dodaje dyrektor Koss.

Leśnicy doskonale wiedzą że działania na rzecz klimatu, takie jak np. mała retencja w lasach,  wymagają dużych nakładów finansowych. Dlatego tego dnia odbyło się jeszcze jedno spotkanie kierownictwa PGL LP z Jackiem Karnowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, na temat  współpracy przy pozyskiwaniu środków europejskich na projekty ekologiczne.

Zwiększenie transparentności działań nadleśnictw oraz regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych to krok w kierunku zwiększania świadomości społecznej dotyczącej działań, celów i problemów jakimi zajmują się Lasy Państwowe, a także możliwość lepszej współpracy samorządów z nadleśnictwami i regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych.