OFERTA EDUKACYJNA
Edukacja leśna prowadzona jest w Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia wyłuszczarni oraz do zapoznania się ze ścieżką dydaktyczną wytyczoną nieopodal. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżkę z leśnikiem-przewodnikiem.
Las to doskonałe miejsce na odpoczynek, aktywności fizyczne związane z bieganiem, jazdą na rowerze czy nordic walkingiem, medytacją, ale też odkrywaniem przyrody i poznawaniem leśnego świata. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, aby łatwiej zrozumieć i poznać las, Nadleśnictwo Rytel oferuje zajęcia z edukatorem, które mogą odbywać się zarówno w terenie jak i w pomieszczeniach Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie.
W tym roku Nadleśnictwo Rytel zaprasza na zajęcia z edukatorem w terenie:
- Dzieci w wieku przedszkolnym na sensoryczny spacer po lesie pod hasłem „Poczuj las”, gdzie wykorzystamy zmysł wzroku, słuchu, dotyku i węchu w kontakcie z przyrodą.
- Dzieci w wieku szkolnym na poszukiwania leśnych zwierząt, grzybów i roślin w zabawach aktywizujących dostosowanych do wieku dzieci – „Liście na wietrze”.
- Młodzież szkolną na przegląd leśnej bioróżnorodności – „Między nami drzewami”.
- Osoby dorosłe na zapoznanie się z funkcjami lasu i innymi aspektami zrównoważonej gospodarki leśnej – „Las, w którym rosną drzewa”.
Edukacja prowadzona w przedszkolach, szkołach i innych placówkach dydaktycznych uzależniona jest od programu nauczania. Niemniej jednak na zajęciach poruszane są między innymi takie aspekty jak:
- Bezpieczeństwo w lesie
- Funkcje lasu
- Fauna i flora występująca w lesie
- Orientacja w terenie
- Praca leśnika
Jak skorzystać z naszej oferty?
Wystarczy zebrać grupę minimum 10 osób, ale nie więcej niż 25, wybrać formę edukacji (czy chcesz przyjść do lasu, czy to my mamy odwiedzić Ciebie) i interesujący temat (z tych podanych w punktach 1 – 4, jeśli przyjeżdżasz do lasu lub własny jeśli to my przyjeżdżamy do Ciebie). Następnie zwrócić się do Nadleśnictwa o ustalenie dogodnego terminu.
Co musisz wiedzieć zanim przyjedziesz na zajęcia?
W terenie:
- Uczestniku bądź przygotowany na każde warunki pogodowe. Pamiętaj, że idziesz do lasu. Ubierz odpowiednie obuwie i odzież wierzchnią.
- W lesie nie znajdziesz kosza na śmieci, więc pamiętaj o tym, aby nie zostawiać śmieci. Puste opakowania są lżejsze niż pełne.
- W lesie możesz spotkać dzikie zwierzęta, nie karm ich ani nie dotykaj. Nasze jedzenie jest im obce. Nie płosz ich, to Ty jesteś tutaj gościem!
- Nie niszcz przyrody – drzew, krzewów, roślin runa leśnego, grzybów czy mrowisk. One nic Ci nie zrobiły, więc nie masz powodu ich niszczyć.
- Będąc w lesie, nawet z przewodnikiem, czyhają na Ciebie niebezpieczeństwa. Możesz się potknąć na nierównościach terenu. Patrz pod nogi, żeby nie złapać zająca!
Im nas więcej, tym weselej?! Niekoniecznie.
Jeśli planujesz wybrać się do nas grupą liczniejszą niż jedna klasa (około 25 osób), uwzględnij podział grupy na mniejsze. Las pomieści nas wszystkich, jednakże weź pod uwagę, że chodzimy po lesie w miejscach niekiedy trudnych i pagórkowatych, gdzie łatwo się zgubić. Mniejsza grupa to większe bezpieczeństwo i lepsza jakość zajęć.
Mam wybrany temat i typ zajęć. Co dalej?
Zajęcia z edukatorem w Nadleśnictwie Rytel są bezpłatne i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Wystarczy skontaktować się z biurem nadleśnictwa lub osobą odpowiedzialną za edukację. Numery telefonów i adresy e-mail znajdziesz w zakładce Kontakt / Nadleśnictwo.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu).
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Nadleśnictwo Rytel prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 17,5 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 70 tys. m sześc. drewna.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Rytel trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakłady stolarskich. Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych.
Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Rytel.