Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
Sprzątanie Świata 2023
Sprzątanie Świata 2023
W dniu „Sprzątania Świata” na prośbę nauczycieli SP w Męcikale oraz ZS w Rytlu, z młodzieżą z obydwu szkół zorganizowaliśmy akcję zbierania śmieci w lasach i otoczeniu, w którym mieszkamy. Na początku akcji pracownicy nadleśnictwa przeprowadzili pogadankę na temat wpływu zaśmiecania na środowisko. Omówione zostały także zasady bhp, których należy przestrzegać podczas akcji. Trzeba przyznać, że zbieranie czyichś śmieci należy nie tylko do bardzo przykrego zajęcia, ale może być także niebezpieczne.
Śmieci w lesie, przy drogach, w parkach i na ulicach, to dewastacja krajobrazu, świadectwo niechlujstwa i braku wyobraźni obywateli, a także śmiercionośna pułapka dla zwierząt, szczególnie ptaków i owadów, jak również trucizna dla gleby i roślinności. To także swego rodzaju certyfikat naszej kultury i poszanowania przyrody.
Czy akcja „Sprzątania Świata” przynosi jakieś korzyści? Najważniejszą z pewnością jest to, że uprzątnęliśmy kawałek swojego otoczenia. A w dłuższej perspektywie? Czy skutkować będzie mądrzejszym, bardziej świadomym zachowaniem, chroniącym nasze środowisko przed obecnością śmieci? Jak zaszczepić młodym ludziom właściwe postępowanie z odpadami, przede wszystkim aby wytwarzać ich jak najmniej, segregować i wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych w celu ponownego wykorzystania?
Niech nasze codzienne wybory i zachowania prowadzą do tego, by nie było konieczności organizowania kolejnych akcji „Sprzątania Świata”.
Dziękując szkołom za podjęcie inicjatywy, zachęcamy bardzo nauczycieli do systematycznego edukowania swoich wychowanków w tej kwestii. My niezmiennie deklarujemy naszą pomoc i zaangażowanie w tą edukację.