UŻYTKI EKOLOGICZNE
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
Użytki ekologiczne mają kluczowe znaczenie dla ochrony różnorodności przyrodniczej obszarów leśnych. Większość użytków ekologicznych znajdujących się na naszych gruntach to torfowiska oraz zabagnienia terenu mające istotne znaczenie dla niektórych grup zwierząt. Dużą część naszych użytków stanowią podmokłe łąki i pastwiska wymagające ochrony czynnej. Starania o wykonywanie na nich kosztownych zabiegów ochronnych nadleśnictwo podejmuje wraz z organizacją pozarządową Ptaki Polskie. Odpowiednie gospodarowanie takimi terenami przez nadleśnictwo zapewnia przetrwanie ważnych i często zagrożonych wyginięciem gatunków.
Najnowsze aktualności
Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach
Baśnie, las i wpólne czytanie w Chojnicach
W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku, z okazji 220. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, na Starym Rynku w Chojnicach odbyło się wydarzenie promujące czytelnictwo. Zorganizowano je w ramach akcji "Dwa tygodnie z książką. Od Dnia Książki do Dnia Bibliotekarza".
Organizatorami wydarzenia były Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach oraz Stowarzyszenie LekTURa, a partnerami: Chojnickie Centrum Kultury, II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Władysława Andersa oraz Promocja Regionu Chojnickiego.
Do współorganizacji włączyło się również Nadleśnictwo Rytel, które przygotowało stoisko edukacyjne. Leśnicy rozdawali mieszkańcom Chojnic bezpłatne sadzonki drzew, a dla dzieci i młodzieży zorganizowali konkursy przyrodnicze. Tego dnia Chojnice dosłownie zazieleniły się od drzewek – rozdano niemal tysiąc sadzonek modrzewi i sosen. Nie zabrakło również rozmów o lesie, ochronie przyrody oraz działaniach gospodarczych prowadzonych przez leśników.
W związku ze zbliżającym się sezonem turystycznym promowaliśmy także walory przyrodnicze naszego nadleśnictwa i zachęcaliśmy do korzystania ze szlaków pieszych, rowerowych oraz leśnej infrastruktury turystycznej.
Wydarzeniu towarzyszyła próba bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu książek. W tegorocznej edycji akcji udział wzięło 635 osób. Choć nie udało się pobić rekordu z 2023 roku, udowodniliśmy, że czytanie nadal łączy ludzi i może być wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu.
Las od wieków stanowił źródło natchnienia i inspiracji dla artystów. Również Hans Christian Andersen, którego wspominaliśmy tego dnia, chętnie wykorzystywał w swoich baśniach motywy przyrodnicze – lasy stawały się tłem opowieści, kryły tajemnice i budowały baśniowy nastrój. Zwierzęta i rośliny, występujące często jako bohaterowie jego utworów, w sposób alegoryczny ukazywały ludzkie cechy i emocje.
Doskonałym połączeniem obu tych światów – literatury i przyrody – byłoby czytanie książek w lesie, na łonie natury, gdzie słowa nabierają nowego wymiaru w otoczeniu szumu drzew i śpiewu ptaków.