UŻYTKI EKOLOGICZNE

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Użytki ekologiczne mają kluczowe znaczenie dla ochrony różnorodności przyrodniczej obszarów leśnych. Większość użytków ekologicznych znajdujących się na naszych gruntach to torfowiska oraz zabagnienia terenu mające istotne znaczenie dla niektórych grup zwierząt. Dużą część naszych użytków stanowią podmokłe łąki i pastwiska wymagające ochrony czynnej. Starania o wykonywanie na nich kosztownych zabiegów ochronnych nadleśnictwo podejmuje wraz z organizacją pozarządową Ptaki Polskie. Odpowiednie gospodarowanie takimi terenami przez nadleśnictwo zapewnia przetrwanie ważnych i często zagrożonych wyginięciem gatunków.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta

Uroczystość przy Kamieniu św. Huberta

W piątkowe przedpołudnie, 28 czerwca 2024 roku, delegacje leśników, myśliwych z Koła Łowieckiego Nr 31 "Dr. Jana Łukowicza w Chojnicach" oraz zaproszeni goście - przede wszystkim członkowie rodziny dr. Jana Łukowicza, wzięli udział w zorganizowanej przez Nadleśnictwo uroczystości poświęcenia odtworzonego krzyża przy pomniku ku czci św. Huberta fundacji dr. Jana Łukowicza z 1931 r., znajdującego się na terene Leśnictwa Funka w okolicach Jeziora Niedźwiedź, na styku siedmiu dróg. Lokalizację pomnika można sprawdzić tutaj.

Po powitaniu zebranych przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rytel, głos zabrał p. dr Marcin Synak - Dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach - historyk, myśliwy, badacz zajmujący się tematyką łowiectwa na Pomorzu. Pan Dyrektor przedstawił historię pomnika ku czci świętego Huberta wraz z krzyżem, ufundowanego przez dr. Jana Łukowicza (1886-1857) - chojnickiego medyka, myśliwego, kolekcjonera i działacza społecznego (notka biograficzna dr. Łukowicza na stronie internetowej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach). Poniżej, w plikach do pobrania zamieszczamy 11 zeszyt czasopisma "Baszta" - periodyku wydawanego przez Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, z artykułem autorstwa p. Marcina Synaka pt.: "Jan Paweł Łukowicz (1886-1857). Pod opieką św. Huberta". Zeszyt został udostępniony w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Poświęcenia odtworzonego krzyża dokonał ks. Henryk Borkowski - proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach. Dotychczasowy sosnowy krzyż uległ naturalnemu rozpadowi - dodatkowo, w jego zmurszałych ramionach wyprowadziły swoje lęgi ptaki. Dopiero po opuszczeniu gniazda, krzyż został zdemontowany i zastąpiony nowym, wykonanym z drewna modrzewiowego. Pierwszy krzyż, który stanął w tym miejscu w 1931 roku był wykonany z drewna dębowego.

Poniżej - znajdujący się w Łowieckiej Bibliotece Cyfrowej Krzysztofa Daszkiewicza, udostępniony na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, odpis dokumentu przejęcia pomnika św. Huberta przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Bydgoszczy. Warto zaznaczyć, że w historii tej fundacji swój niemały wkład mieli również leśnicy - warto wspomnieć tutaj przedwojennego Nadleśniczego Nadleśnictwa Klosnowo, Aleksandra Jezierskiego (1890-1962).