Aktualności Aktualności

Powrót

Relacja z wyjazdu szkoleniowego pracowników Nadleśnictwa Rytel

Relacja z wyjazdu szkoleniowego pracowników Nadleśnictwa Rytel

W dniach 17-18 listopada 2021 r. pracownicy Nadleśnictwa Rytel brali udział w wyjeździe szkoleniowym zorganizowanym na terenie RDLP w Gdańsku.

Pierwszym punktem programu było odwiedzenie Nadleśnictwa Gdańsk – Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo (LOB). W LOB zostaliśmy przyjęci przez Panią dr Joannę Bloch-Orłowską – Kierownik LOB i Michała Grabowskiego – Inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Gdańsk. W ramach przedstawionych prezentacji przybliżono nam Nadleśnictwo Gdańsk oraz zagadnienia związane z gospodarką leśną w lasach z dominacją funkcji społecznych. Omówiono problematykę prowadzonych i rozpowszechnianych poprzez media społecznościowe protestów ze strony organizacji pozarządowych i indywidualnych osób wobec prowadzonej gospodarki leśnej w lasach sąsiadujących bezpośrednio z aglomeracją trójmiejską oraz sposoby reagowania nadleśnictwa na to zjawisko i rozwiązywania zaistniałych konfliktów. Po dyskusji na powyższe tematy udaliśmy się na zwiedzanie ogrodu botanicznego. Przedstawione nam zostały zagadnienia funkcjonowania obiektu o statusie ogrodu botanicznego oraz prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej na bazie tego obiektu.

Kolejnym przystankiem była siedziba Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK). Zostaliśmy przyjęci przez Panią Annę Moś – Kierownik Oddziału TPK w ramach Zespołu Pomorskich Parków Krajobrazowych oraz współpracowników. Zaprezentowano nam specyfikę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jego walory i trudności związane z zarządzaniem. Przedstawiono nam także prezentację dotyczącą awifauny parku, starań o utrzymanie jej liczebności i zróżnicowania oraz dotyczącą świata porostów TPK. Specjalna uwaga została poświęcona Planowi Ochrony TPK, jego tworzeniu, planom dotyczącym ustanowienia nowych form ochrony oraz obszarów o statusie powierzchni referencyjnych. W dyskusji poświęcono uwagę relacjom z Lasami Państwowymi, a także ze społeczeństwem, które korzysta intensywnie z lasów trójmiejskich na potrzeby rekreacji, sportu, ale także w sposób nieprawny – wjazdy quadami, motocyklami crossowymi, itp.

Pierwszy dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Europejskiego Centrum Solidarności – instytucji, której celem jest upowszechnianie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej poprzez działalność edukacyjną, naukową, wydawniczą oraz wystawienniczą (muzealną).

Następnego dnia odwiedziliśmy Nadleśnictwo Elbląg – leśnictwa Jantar i Kąty Rybackie. Głównymi tematami było prowadzenie rębni IV d oraz odnowienia naturalne. Omawiającymi te zagadnienia byli leśniczowie wymienionych leśnictw – kol. kol. Ł. Negowski i A. Rostkowski oraz R. Borcowski – Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Elbląg. Przykłady związane z obydwoma zagadnieniami oglądaliśmy na gruncie. Przy okazji omówiona została także problematyka ochrony upraw przed zwierzyną oraz zjawisko presji turystycznej w lasach Mierzei Wiślanej.

W siedzibie Nadleśnictwa Elbląg przedstawiono nam dwa niezwykle ciekawe zagadnienia: realizację „Koncepcji zagospodarowania rekreacyjno-turystycznego dla obszaru Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Elbląsko-Żuławskie, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów leśnych" oraz kapitalny remont wraz z termomodernizacją obiektu zabytkowego, jakim jest budynek administracyjny Nadleśnictwa Elbląg. Rzecznik prasowy nadleśnictwa przybliżył nam współpracę nadleśnictwa z samorządami i organizacjami pozarządowymi, podkreślając wagę wspólnych projektów i przedsięwzięć. Po dyskusji zwiedziliśmy budynek nadleśnictwa. Wyjazd zakończył się zwiedzaniem elbląskiej starówki z historycznym układem urbanistycznym i charakterystycznym z zespołem zrekonstruowanych kamieniczek.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów