OFERTA EDUKACYJNA

Edukacja leśna prowadzona jest w Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia wyłuszczarni oraz do zapoznania się ze ścieżką dydaktyczną wytyczoną nieopodal. Zorganizowane grupy, po uzgodnieniu terminu, mogą zwiedzać ścieżkę z leśnikiem-przewodnikiem.

Las to doskonałe miejsce na odpoczynek, aktywności fizyczne związane z bieganiem, jazdą na rowerze czy nordic walking, medytacją, ale też odkrywaniem przyrody i poznawaniem leśnego świata. W Nadleśnictwie Rytel prowadzona jest edukacja leśna w Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, aby łatwiej zrozumieć i poznać las Nadleśnictwo Rytel oferuje zajęcia z edukatorem, które mogą odbywać się w terenie lub w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie.

Zajęcia z edukatorem w terenie:

  1. „Poczuj las” – dla przedszkolaków i klas 1-2 szkół podstawowych; spacer po lesie z wykorzystaniem zmysłów w kontakcie z przyrodą, zabaw kreatywnych i zadań dostosowanych do wieku dzieci.
  2. „Między nami drzewami” – dla klas 3-5 szkoły podstawowej, gdzie dzieci poznają różne gatunki drzew, krzewów, runa leśnego, ale też mieszkańców lasu.
  3. „Las od podszewki” – dla klas 6-8 szkoły podstawowej, gdzie uczniowie poznają warstwową budowę lasu, funkcje lasu, ale też składy gatunkowe i typy lasu.

Zajęcia z edukatorem w Izbie Edukacyjnej w Klosnowie:

  1. Warsztaty przyrodniczo-rękodzielnicze – kierowane do osób powyżej 18. roku życia, odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, a w okresie listopadowo-grudniowym dwa razy w miesiącu.
  2. Cykl „Spotkań z leśnikiem”, gdzie poruszana jest tematyka promująca zrównoważoną gospodarkę leśną:
    1. „Liście na wietrze” – dla przedszkoli i klas 1-2 szkół podstawowych,
    2. „Gdzie podziała się szyszka” – dla przedszkoli i klas 1-2 szkół podstawowych
    3. „Jak nasionko stało się drzewem” – dla klas 3-5 szkół podstawowych,
    4. „Zagrożony las” – dla klas 3-5 szkół podstawowych,
    5. „Leśna bioróżnorodność” – dla klas 6-8 szkół podstawowych,
    6. „Jak zbudowany jest las” – dla klas 6-8 szkół podstawowych.

Jak skorzystać z naszej oferty?

Wystarczy zebrać grupę minimum 10 osób, ale nie więcej niż 25, wybrać interesujący Ciebie temat i zarezerwować dogodny termin. Wyjątek stanowią warsztaty przyrodniczo-rękodzielnicze, na które zapisy przyjmowane będą osobno (patrz regulamin warsztatów).

Co musisz wiedzieć zanim przyjdziesz na zajęcia?

W terenie:

  1. Uczestniku bądź przygotowany na każde warunki pogodowe. Pamiętaj, że idziesz do lasu. Ubierz odpowiednie obuwie i odzież wierzchnią.
  2. W lesie nie znajdziesz kosza na śmieci, więc pamiętaj o tym, aby nie zostawiać śmieci. Puste opakowania są lżejsze niż pełne.
  3. W lesie możesz spotkać dzikie zwierzęta, nie karm ich ani nie dotykaj. Nasze jedzenie jest im obce. Nie płosz ich, to Ty jesteś tutaj gościem!
  4. Nie niszcz przyrody – drzew, krzewów, roślin runa leśnego, grzybów czy mrowisk. One nic Ci nie zrobiły, więc nie masz powodu ich niszczyć.
  5. Będąc w lesie, nawet z przewodnikiem, czyhają na Ciebie niebezpieczeństwa. Możesz się potknąć na nierównościach terenu. Patrz pod nogi, żeby nie złapać zająca!

W Izbie Edukacyjnej w Klosnowie:

  1. Uczestniku w dobie pandemii wirusa COVID-19 nie przychodź na zajęcia chory lub przeziębiony. Dbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo.
  2. Pamiętaj, że przychodząc na zajęcia powinieneś mieć ze sobą maseczkę ochronną i płyn do dezynfekcji rąk.
  3. Zabierz ze sobą dobry humor, abyśmy wspólnie miło spędzili czas. Uśmiech to podstawa!

Im nas więcej, tym weselej?! Niekoniecznie.

Pamiętaj, że Izba Edukacyjna w Klosnowie może pomieścić ograniczoną liczbę osób. Jeśli planujesz wybrać się do nas grupą liczniejszą niż jedna klasa (około 25 osób), uwzględnij podział grupy na mniejsze. Las pomieści nas wszystkich, jednakże weź pod uwagę, że chodzimy po lesie w miejscach niekiedy trudnych i pagórkowatych, gdzie łatwo się zgubić. Mniejsza grupa to większe bezpieczeństwo i jakość zajęć.

Mam wybrany temat i typ zajęć. Co dalej?

Zajęcia z edukatorem w Nadleśnictwie Rytel są bezpłatne i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Termin zajęć można zarezerwować telefonicznie lub mailowo - dane kontaktowe pracownika Nadleśnictwa Rytel zajmującego się sprawami z zakresu edukacji leśnej znajdują się w zakładce Kontakt/Nadleśnictwo. Rezerwacji można dokonać na 3 dni i max. 30 dni przed zajęciami. Podstawą do odbycia się zajęć jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i dostarczenie go do osoby odpowiedzialnej za edukację, najpóźniej na dzień przed zajęciami drogą mailową. Opiekunowie grup proszeni są o podpisanie regulaminu, natomiast po zajęciach o wypełnienie ankiety. Wszystkie dokumenty dostępne są tutaj.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy rozdają sadzonki nieodpłatnie. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

W ramach akcji #sadziMY Nadleśnictwo Rytel zapewnia bezpłatne udostępnienie sadzonek. Już 12 kwietnia (piątek) w naszej szkółce leśnej w Klosnowie, w godzinach od 9:00 do 13:00, można będzie odebrać tego dnia po kilka sztuk sadzonek takich gatunków drzew, jak: modrzew europejski, sosna zwyczajna, sosna czarna, świerk zwyczajny, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, klon pospolity, klon jawor oraz krzewów: bez koralowy, bez czarny, śliwa ałycza i śliwa tarnina.

Są to sadzonki hodowane w szkółce gruntowej, w wieku od 1-3 lat, z „odkrytym” (nagim) system korzeniowym, a więc nie w doniczkach czy też innych pojemnikach z bryłką ziemi. Z tego powodu wymagają jak najszybszego posadzenia w docelowe miejsce lub przechowania w taki sposób, by ich system korzeniowy nie uległ przesuszeniu. Zapraszamy po drzewko do Klosnowa!