REAERWATY PRZYRODY

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Rezerwat „Moczadło"

Data utworzenia: 8 grudnia 2010 r.
Powierzchnia: 26,17 ha.
Leśnictwo: Turowiec.

Rezerwat chroni jezioro lobeliowe wraz z częścią zlewni porośniętej borami sosnowymi.

Rezerwat położony jest w powiecie chojnickim, na terenie gminy Brusy, około 2 km na południowy zachód od miejscowości Męcikał. Obejmuje on grunty leśne będące własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Rytel oraz jezioro Moczadło, które jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych. Jezioro Moczadło jest niewielkim 4,47 ha i niezbyt głębokim do około 11 m, oligotroficznym zbiornikiem, z krystalicznie czystą wodą. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej reprezentatywnych jezior lobeliowych w Polsce. Jest tu stanowisko wielu cennych gatunków roślin. W jeziorze stwierdzono bardzo liczną populację elismy pływającej, znajduje się tu także poryblin jeziorny i lobelia jeziorna. Na brzegu jeziora występują m.in. rosiczka pośrednia, widłaczek torfowy i przygiełka biała.

 

Rezerwat „Male Łowne"

Data utworzenia: 31 grudnia 1993 r.
Powierzchnia: 37,83 ha.
Leśnictwo: Kopernica.

Rezerwat chroni jezioro dystroficzne oraz część zlewni porośniętej borami sosnowymi.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznych dla torfowisk przejściowych i wysokich, lasów bagiennych, wilgotnych oraz świeżych z występującymi tu gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem takich jak: rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, grzybień biały, widłak jałowcowaty, turzyca bagienna i wiele innych.
Centralną część rezerwatu stanowi niewielkie (3,23 ha) śródleśne wytopiskowe jeziorko o krystalicznie czystej wodzie z wyjątkowo niską zawartością soli mineralnych.

Fot. Pływające wyspy w rezerwacie Małe Łowne. Archiwum Nadl. Rytel


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "Stroisz 2024"

Akcja "Stroisz 2024"

Ostatnie dni października to okres wytężonej pracy Straży Leśnej, związany ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych i nasilonymi w tym czasie kradzieżami stroiszu.

Stroiszem nazywamy gałązki drzew i krzewów iglastych wykorzystywane do wykonywania wieńców, wiązanek i innych dekoracji.

Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie gałązek świerkowych i jodłowych jest ważnym elementem naszej kultury i pamięci o bliskich zmarłych.

Niestety, pozyskiwanie stroiszu w sposób nieuprawniony i z nielegalnych źródeł, może mieć negatywne konsekwencje dla lasu.

Każdego roku, Lasy Państwowe przy współpracy ze służbami mundurowymi prowadzą działania związane z patrolowaniem terenów leśnych pod kątem zwalczania procederu nielegalnego pozyskiwania stroiszu.

Strażnicy leśni, w celu wykrycia sprawców niszczenia drzewek iglastych, mogą posługiwać się urządzeniami służącymi do monitoringu wizyjnego (kamery, fotopułapki).

Osoby dokonujące leśnego szkodnictwa leśnego ujęte na gorącym uczynku, muszą się liczyć z karami. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł, a sprawy często są także kierowane do sądu.

Część nadleśnictw w swojej ofercie sprzedaży detalicznej może posiadać również stroisz. Pozyskiwany jest on jako produkt uboczny powstający podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach iglastych.

Leśnicy apelują o świadome kupowanie wieńców i wiązanek oraz innych elementów dekoracyjnych na bazie stroiszu tak, by nie przyczyniać się do szkód przyrodniczych i gospodarczych w lasach.