Aktualności Aktualności

Powrót

Porosty - skarby w runie borów

Porosty - skarby w runie borów

Spacerując leśnymi duktami, łatwo przeoczyć niepozorne lecz wyjątkowe organizmy-porosty. Jedynie w suche letnie dni, chrzęst spod podeszwy zwraca naszą uwagę na naziemne najeżone formy.

To najczęściej chrobotki, w naszej części kontynentu, porosty charakterystyczne dla ubogich borów sosnowych.

Porosty to związek organizmów- grzybów oraz jednego lub wielu gatunków samożywnych partnerów: sinic, cjanobakterii lub glonów. Były one niejednokrotnie podawane były jako przykład symbiozy. W rzeczywistości jednak, ich współistnienie bliższe jest pasożytnictwu.

Grzyby wytwarzają przylgi i ssawki, którymi przyczepiają się i wnikają do wnętrza komórki glonów i pobierają produkty fotosyntezy.  Z drugiej strony grzyby stanowią osłonę fizyczną dla hodowanych w ramach porostu partnerów.

Z ponad 1600 stwierdzonych w Polsce gatunków, w naszym nadleśnictwie można liczyć na spotkanie ponad 230. Kilkadziesiąt z nich wpisano  do Polskiej Czerwonej Listy Porostów Zagrożonych. Warto przystanąć na chwilę i przyjrzeć się bogactwu form tych niepozornych organizmów.

Na terenie leśnictwa Turowiec wyznaczono część obszaru Natura 2000 Sandr Brdy, chroniącego siedlisko Bór chrobotkowy; będące ubogą w składniki odżywcze lecz bardzo urokliwą i cenną formą drzewostanów sosnowych.


Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów