Zasoby leśne
Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 62 lata, a przeciętna zasobność przekracza 280 m sześc./ha.
Nadleśnictwo Rytel zajmuje powierzchnię ponad 17,5 tys. ha i jest podzielone na dwa obręby: Klosnowo i Rytel, w skład których wchodzi 15 leśnictw. Średnia wielkość leśnictwa wynosi ok. 1 200 ha. Lesistość terenu położonego w zasięgu działania Nadleśnictwa Rytel (375 km kw.) wynosi 48,16% i jest zdecydowanie wyższa od średniej krajowej (29,6%). Lasy ochronne (m.in. wodochronne, glebochronne, lasy wokół miast) stanowią blisko 15% powierzchni lasów Nadleśnictwa Rytel. Na obszarze 55,26 ha znajdują się rezerwaty przyrody (Rezerwat Przyrody Małe Łowne w leśnictwie Kopernica oraz Rezerwat Przyrody Moczadło w leśnictwie Turowiec). Prawie 14 tys. ha (85% lasów) zajmują lasy gospodarcze.
Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna zwyczajna zajmująca przeszło 90% powierzchni leśnej. Wśród innych gatunków panujcych najliczniej występują drzewostanu z udziałem dębu, zajmujące 5% powierzchni, oraz buka (2,29%) i brzozy (1,32%).
W Nadleśnictwie Rytel dominują siedliska borowe i zajmują blisko 80% powierzchni leśnej. Wśród nich możemy wyróżnić bór mieszany świeży z udziałem 41,57%, bór świeży występujący na 37,78% powierzchni leśnej oraz siedliska borowe związane z większym uwilgotnieniem, tj. bór bagienny, bór mieszany wilgotny oraz bor mieszany bagienny, których łączny udział wynosi 0,29% i występują one na powierzchni 46,28 ha. Siedliska lasowe stanowią blisko 20%, z największym udziałem lasu mieszanego świeżego (17,46%). Bardzo nielicznie występują siedliska olsów (ols i ols jesionowy) a ich udział wynosi 0,41% powierzchni.
Skład gatunkowy upraw i młodników w I klasie wieku jest bardziej urozmaicony niż drzewostanów starszych, co związane jest z dostosowywaniem składu gatunkowego do potencjału siedlisk, szczególnie na powierzchniach odnawianych po klęsce wiatrołomów z 2017 roku.
Zapas drzewostanów Nadleśnictwa Rytel wg stanu na dzień 01.01.2020 r. oszacowany został na 2,645 mln m sześc., co w porównaniu z poprzednim okresem gospodarczym (2017-2019) stanowi spadek o blisko 1,795 mln m sześć. i jest bezpośrednio spowodowane wielkopowierzchniowymi uszkodzeniami i zniszczeniami drzewostanów w wyniku nawałnicy z sierpnia 2017 roku. Również z tego powodu obniżeniu uległ średni wiek drzewostanów i obecnie wynosi 59 lat (67 lat przed wystąpieniem klęski). Niszczycielska siła wiatru wpłynęła również na spadek przeciętnej zasobności na 1 ha powierzchni – wynosi ona obecnie 163 m sześc./ha (w obrębie Klosnowo 215 m sześc./ha, w obrębie Rytel 120 m sześc./ha), natomiast w poprzednim okresie gospodarczym wynosiła ona 275 m sześc./ha (w obrębie Klosnowo 246 m sześc./ha, w obrębie Rytel 300 m sześc./ha).
Najnowsze aktualności
Zanocuj w lesie
Zanocuj w lesie
Nadleśnictwo Rytel przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych w celu umożliwienia uprawiania aktywności typu bushcraft i surviwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surviwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Na terenie Nadleśnictwa Rytel został wyznaczony specjalny obszary leśny o powierzchni ponad 1320 ha, z myślą o miłośnikach bushcraftu i survivalu oraz osobach, które chcą przenocować w lesie "na dziko", bez specjalnej infrastruktury.
Lokalizacja obszaru „Zanocuj w lesie” widoczna jest również na mapie udostępnianej przez Bank Danych o Lasach [https://www3.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [http://bityl.pl/hNd0X] (android) lub [http://bityl.pl/Ytwf7] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony),
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu, oznakowane są żółtymi tablicami ostrzegawczymi, ustawione są w terenie przy drogach i szlakach w rejonie prowadzonych prac,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych Koło Łowieckie Nr 152 Bór w Rytlu, adres ul. Piaskowa 1, 89-642 Rytel – informację można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czersku kontakt: 523954860 i Urzędzie Miejskim w Tucholi
kontakt: 525642500. - terminy polowań zbiorowych Koło łowieckie Nr 34 Knieja w Rytlu, 89-642 Rytel (oddziały leśne 148,176,177,203) – informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czersku kontakt: 523954860 oraz Urzędzie Gminy Chojnice kontakt: 523972129.
- terminy polowań zbiorowych Koło Łowieckie Nr 152 Bór w Rytlu, adres ul. Piaskowa 1, 89-642 Rytel – informację można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czersku kontakt: 523954860 i Urzędzie Miejskim w Tucholi
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Prośbę wyślij na adres rytel@torun.lasy.gov.pl lub ewelina.szpak@torun.lasy.gov.pl nie później niż na 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Podaj następujące dane:
imię i nazwisko zgłaszającego,
telefon kontaktowy,
e-mail kontaktowy,
liczbę nocy (daty),
liczbę osób,
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: specjalista Służby Leśnej ds. edukacji, turystyki i ochrony przyrody Ewelina Szpak, e-mail: ewelina.szpak@torun.lasy.gov.pl, tel. kom. 577 677 629. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.