Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) jest propozycją dla tych wszystkich, którzy w ciekawy i pożyteczny sposób chcą spędzić czas na łonie natury.

We współpracy Nadleśnictwa Rytel i Fundacji Enea zostały opracowane specjalistyczne mapy do orientacji sportowej. Projekt składa się z dwóch map: „Klosnowo Wyłuszczarnia” oraz „Klosnowo”. Pierwsza z nich wykonana w skali 1:1000 pozwoli w bezpieczny sposób zapoznać się z orientacją w terenie. Pomocne będą również Broszura informacyjna i Scenariusze zajęć gdzie omówiono podstawową wiedzę oraz zaproponowano kilka ćwiczeń przydatnych w nauce posługiwania się mapą i orientacji w terenie. Na terenie wyłuszczarni można spróbować swoich sił w orientacji precyzyjnej – jest to forma aktywności dostępna również dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Chętnych zapraszamy także do zwiedzania zabytkowego obiektu Wyłuszczarni Nasion. Trasy leśne nie należą do trudnych, ale zalecamy je osobom (grupom) mającym opanowane podstawy orienteeringu. Mapy charakteryzują się dużą ilością szczegółów, zawierają drogi i ścieżki, pokazują jakie mamy możliwości poruszania się w terenie (np. czy las jest gęsty, podłoże kamieniste, strumień możliwy do sforsowania itp.). Pomimo wielu informacji mapy są czytelne zarówno w marszu jak i w biegu. Te ich zalety można wykorzystać prowadząc zajęcia edukacyjne, w czasie aktywności sportowej, chodząc turystycznie czy spacerując. W projekcie Zielonego Punktu Kontrolnego na terenie objętym mapą, rozstawione zostały stałe punkty kontrolne. Na tej bazie zbudowano trasy o różnym przeznaczeniu, długości i trudności. W ten sposób stworzono wiele możliwości edukacji, turystyki i sportu, dostępnych dla każdego – zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego uczestnika.

Zaproponowane trasy można pokonywać pieszo, rowerem, zimą na nartach, samodzielnie bądź w większym gronie. Broszura informacyjna zawiera również szczegółowy opis tras i wzory kasowników na wszystkich punktach kontrolnych. Można w ten sposób sprawdzić czy prawidłowo je odnaleźliśmy. Ulotka informacyjna oraz tablica instruktażowa na terenie Wyłuszczarni Nasion w Klosnowie przekazują w skrócie najważniejsze zasady orientacji w terenie. Dostępna jest też bezpłatna aplikacja na telefon w sklepie Play'a: ZPK Rytel. Zastąpi mapę papierową, obsłuży wszystkie rodzaje tras, zmierzy czas i poprawność wykonania zadania.

Dziękujemy Fundacji ENEA za pomoc finansową i wspólnie zrealizowane przedsięwzięcie.

 

Tekst: Piotr Sierzputowski

          Tomasz Orzłowski