Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska borowe z dominacją sosny. Średni wiek lasów na naszym terenie to 62 lata, a przeciętna zasobność przekracza 280 m sześc./ha.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 18% lasów w Polsce. Ponad 70% Starostw Powiatowych powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Zgodnie z przepisami ustawy o lasach – Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Rytel

100 lat Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Rytel

7 listopada 2024 r. Nadleśnictwo Rytel zorganizowało okolicznościowe spotkanie z okazji jubileuszu stulecia Lasów Państwowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół oraz instytucji na co dzień współpracujących z Nadleśnictwem Rytel.

Podczas części kameralnej, nadleśniczy Łukasz Rutkowski przyjął gratulacje, podziękowania za dotychczasową dobrą współpracę oraz życzenia kolejnych, zacnych jubileuszy dla Lasów Państwowych i naszej jednostki. Następnie, zebrani wysłuchali dwóch wystąpień nawiązujących do historii powstania Lasów Państwowych oraz działań Nadleśnictwa Rytel związanych z zagospodarowaniem powierzchni uszkodzonych przez nawałnicę z 11 sierpnia 2017 r.

Po konferencji, przy siedzibie nadleśnictwa zasadzono pamiątkowe drzewko – egzemplarz cisa pospolitego (Taxus baccata) mało znanej odmiany ‘Kórnik’, wyhodowanej w zakładzie doświadczalnym Polskiej Akademii Nauk „Szkółki Kórnickie”. W pobliżu posadzonego cisa odsłonięta została również okolicznościowa tabliczka.

Kolejnym punktem obchodów stulecia Lasów Państwowych w Nadleśnictwie Rytel była część terenowa, podczas której goście mieli okazję własnoręcznie posadzić swój kawałek lasu na przygotowanej wcześniej powierzchni w Leśnictwie Mylof.