REAERWATY PRZYRODY
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Spośród 1441 rezerwatów, które mamy obecnie w Polsce, 671 to rezerwaty leśne o łącznej powierzchni ponad 61 tys. ha. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Rezerwat „Moczadło"
Data utworzenia: 8 grudnia 2010 r.
Powierzchnia: 26,17 ha.
Leśnictwo: Turowiec.
Rezerwat chroni jezioro lobeliowe wraz z częścią zlewni porośniętej borami sosnowymi.
Rezerwat położony jest w powiecie chojnickim, na terenie gminy Brusy, około 2 km na południowy zachód od miejscowości Męcikał. Obejmuje on grunty leśne będące własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Rytel oraz jezioro Moczadło, które jest własnością Skarbu Państwa w zarządzie Agencji Nieruchomości Rolnych. Jezioro Moczadło jest niewielkim 4,47 ha i niezbyt głębokim do około 11 m, oligotroficznym zbiornikiem, z krystalicznie czystą wodą. Jest to jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej reprezentatywnych jezior lobeliowych w Polsce. Jest tu stanowisko wielu cennych gatunków roślin. W jeziorze stwierdzono bardzo liczną populację elismy pływającej, znajduje się tu także poryblin jeziorny i lobelia jeziorna. Na brzegu jeziora występują m.in. rosiczka pośrednia, widłaczek torfowy i przygiełka biała.
Rezerwat „Male Łowne"
Data utworzenia: 31 grudnia 1993 r.
Powierzchnia: 37,83 ha.
Leśnictwo: Kopernica.
Rezerwat chroni jezioro dystroficzne oraz część zlewni porośniętej borami sosnowymi.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych roślinności charakterystycznych dla torfowisk przejściowych i wysokich, lasów bagiennych, wilgotnych oraz świeżych z występującymi tu gatunkami roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem takich jak: rosiczka pośrednia, rosiczka okrągłolistna, grążel żółty, grzybień biały, widłak jałowcowaty, turzyca bagienna i wiele innych.
Centralną część rezerwatu stanowi niewielkie (3,23 ha) śródleśne wytopiskowe jeziorko o krystalicznie czystej wodzie z wyjątkowo niską zawartością soli mineralnych.
Fot. Pływające wyspy w rezerwacie Małe Łowne. Archiwum Nadl. Rytel
Najnowsze aktualności
Zanocuj w lesie
Zanocuj w lesie
Nadleśnictwo Rytel przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych w celu umożliwienia uprawiania aktywności typu bushcraft i surviwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surviwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Na terenie Nadleśnictwa Rytel został wyznaczony specjalny obszary leśny o powierzchni ponad 1320 ha, z myślą o miłośnikach bushcraftu i survivalu oraz osobach, które chcą przenocować w lesie "na dziko", bez specjalnej infrastruktury.
Lokalizacja obszaru „Zanocuj w lesie” widoczna jest również na mapie udostępnianej przez Bank Danych o Lasach [https://www3.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [http://bityl.pl/hNd0X] (android) lub [http://bityl.pl/Ytwf7] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (dostępny w załączniku na dole strony),
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem,
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu,
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchniach tych obowiązuje zakaz wstępu, oznakowane są żółtymi tablicami ostrzegawczymi, ustawione są w terenie przy drogach i szlakach w rejonie prowadzonych prac,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
- terminy polowań zbiorowych Koło Łowieckie Nr 152 Bór w Rytlu, adres ul. Piaskowa 1, 89-642 Rytel – informację można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czersku kontakt: 523954860 i Urzędzie Miejskim w Tucholi
kontakt: 525642500. - terminy polowań zbiorowych Koło łowieckie Nr 34 Knieja w Rytlu, 89-642 Rytel (oddziały leśne 148,176,177,203) – informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czersku kontakt: 523954860 oraz Urzędzie Gminy Chojnice kontakt: 523972129.
- terminy polowań zbiorowych Koło Łowieckie Nr 152 Bór w Rytlu, adres ul. Piaskowa 1, 89-642 Rytel – informację można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Czersku kontakt: 523954860 i Urzędzie Miejskim w Tucholi
- Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Prośbę wyślij na adres rytel@torun.lasy.gov.pl lub ewelina.szpak@torun.lasy.gov.pl nie później niż na 2 dni robocze od planowanego noclegu.
Podaj następujące dane:
imię i nazwisko zgłaszającego,
telefon kontaktowy,
e-mail kontaktowy,
liczbę nocy (daty),
liczbę osób,
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: specjalista Służby Leśnej ds. edukacji, turystyki i ochrony przyrody Ewelina Szpak, e-mail: ewelina.szpak@torun.lasy.gov.pl, tel. kom. 577 677 629. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.